Lovorov list je najpoznatiji kao začin ali ima i impresivna lekovita svojstva za koja zna mali broj ljudi…
U ovom članku saznajte kako se koristi lovorov list kao lek i kako od njega pripremiti, čaj, sirup, tinktur u, obloge….
Lovor je odličan lek za kašalj, čukljeve i mnoge bolesti a može se koristiti i za mršavljenje, kosu, lice…
Prirodni lekovi od lovora protiv kašlja
Ovi lekovi se prave veoma lako, a imaju brojna korisna svojstva. Ako svom organizmu želite da obezbedite prirodne lekove, lovor je najbolji saveznik za lečenje respiratornih oboljenja.
Lovor, u narodu poznat i kao lorber, lovorika ili zelenika, pripada istoimenoj porodici biljki lovora (lat. lauraceae). Raste kao zimzeleno drvo ili žbun, a poreklom je iz Male Azije, mada je rasprostranjen širom Sredozemlja, ali i u ostalim delovima Evrope. Najbolje uspeva u mediteranskim klimatskim područjima, mada ga ima i u delovima Evrope sa hladnijom klimom gde nikada ne dostiže punu visinu.
Lovor sadrži u veoma malim količinama ugljene hidrate, masti i proteine. Sadrži i vitamin C i minerale (kalcijum, gvožđe, fosfor i kalijum, između ostalih).
Njegova lekovita svojstva ga čine veoma korisnim. Mada se najčešće koristi u kuhinji kao začin, lovor može da se koristi i za pripremu kućnih lekova.
Lekovita svojstva lovora sprečavaju i ublažavaju neka oboljenja. Jedno od njegovih korisnih svojstava je i to da pospešuje varenje i smanjuje aciditet organizma (kiselost organizma). Njegovi sastojci, kao što su eukaliptol i eugenol, smanjuju stvaranje gasova u digestivnom traktu.
Lovor ima antibakterijsko, antiseptičko, ekspektorantno (pospešuje izbacivanje šlajma) i antiinflamatorno dejstvo. Preporučuje se kod respiratornih oboljenja, kao što su influenca (grip), grlobolja ili bronhitis. Lovorov list za kašalj predstavlja jedan od najboljih prirodnih lekova.
Ako patite od problema sa organima za disanje i muči vas kašalj, pomoći ćemo vam da naučite da pravite lekove od lovora. Uočićete da vam se simptomi veoma brzo ublažavaju.
Čaj od lovora
Čaj od lovorovog lista se priprema na sledeći način:
Sastojci:
- 4-5 osušenih listova lovora
- 1 štapić cimeta (ili 1 kašičica cimeta u prahu)
- 1 litar vode
Priprema:
Dodajte lišće lovora i cimet u vodu i neka se krčka oko 20 minuta. Za slabiji čaj od lovora, isecite sveže ili suve listove lovora, sipajte vruću vodu i sačekajte da odstoji.
Za šta je dobar čaj od lovora?
Bogat nutrijentima: listovi lovora nude zdravu dozu vitamina A, vitamina C, magnezijuma, kalcijuma, mangana, kalijuma i gvožđa.
Lovor smiruje telesne bolove: napravite dekokt od 4-5 listova lovora u 1 litru vode i dodajte u kupku kako biste se oslobodili bolova.
Lovor za zglobove: kada se lovorovo ulje utrlja na upaljenim zglobovima, smanjuje bol u slučaju artritisa i reume.
Jačanje imunog sistema: čaj od lovora ima antibakterijske i anti-gljivične osobine. Koristite čaj od lovora u vidu obloga za lečenje infekcije kože.
Balansiranje nivoa šećera u krvi: čaj od lovorovog lista može poboljšati osetljivost na insulin i koristan je u regulisanju nivoa šećera u krvi. To ga čini odličnim biljnim lekom za one koji pate od dijabetesa ili jednostavno žele malo više pomoći da se šećer u krvi održi pod kontrolom.
Pomaže u varenju i povećava apetit, pomaže kod bolesti želuca i smanjenja nadutosti.
Lovorov list za kašalj i kongestiju: čaj od lovora može pomoći da se olakšaju simptomi kašlja i prehlade, a čaj od lovora za kašalj predstavlja jedan od najboljih prirodnih lekova.
Za kosu
Lovorov list za kosu (poboljšava zdravlje skalpa): čaj od lovorovog lista se takođe može koristiti kao sredstvo za ispiranje kose nakon pranja šamponom, da bi se održalo zdravlje kože glave i zahvaljjujući svojim anti-gljivičnim osobinama, može da deluje i protiv peruti. Pored anti-gljivičnog, čaj od lovora ima i antiseptično dejstvo, te čisti i umiruje upalni proces na koži glave, čime se takođe pospešuje uklanjanje peruti.
Da koristite lovorov list za kosu, jednostavno prilikom pranja kose isperite kosu tečnošću dobijenom mešanjem 1 šake usitnjenog lovorovog lišća skuvanog u 1 l vode (pri čemu ste tečnost procedili kada se ohladila). Nakon ispiranja kose, umotajte kosu u peškir i sačekajte sat vremena, te isperite kosu.
Lovor protiv kašlja
Sirup protiv kašlja od lovora i zalfije
Sastojci:
- 150 g šećera
- 1 šolja od 2 dl vode
- 10-tak listova lovora
- 2 kašike čaja od žalfije (sušena žalfija)
Priprema:
Najpre upržite šećer dok ne dobije smeđu boju (vodite računa da ne zagori), pa sipajte šolju vode, poklopite i kuvajte dok se šećer ne otopi. Zatim treba da dodate lovorov list i čaj od žalfije i kuvajte 10 minuta.
Sirup protiv kašlja od lovora i žalfije treba da držite u poklopljenoj posudi dok se ne ohladi, te ga procedite sipajte u staklenu flašicu. Pijte ovaj prirodni sirup protiv kašlja 3 puta dnevno – jedna kašičica pola sata pre obroka.
Udišite paru lovora da biste ublažili grip, začepljenje disajnih puteva i šlajm
Para lovora otvara disajne puteve, pa vazduh lakše dopire do pluća. Zbog toga miris lovorovog lista osvežava i prija vašim nozdrvama.
Sastojci
- 2 šolje vode (500ml)
- 6 listova lovora ili 5 kapi lovorovog ulja
Priprema
- Prokuvajte 2 šolje vode.
- Kada voda dostigne tačku ključanja, sklonite je sa vatre. Dodajte 6 listova lovora ili 5 kapi eteričnog lovorovog ulja.
- Vodu prespite u činiju.
- Glavu pokrijte peškirom i postavite lice iznad činije. Udišite paru lovora.
Domaći sirup od lovora protiv kašlja
Još jedan delotvoran lek protiv suvog kašlja je sirup od lovora i limuna. Najbolje od svega je što možete da pripremite ovaj sirup sami i to veoma lako.
Sastojci
- 2 šolje vode (250ml)
- 6 listova lovora
- 6 kašika smeđeg šećera (90g)
- 1 organski uzgajan limun (sveže isceđen sok)
Priprema
- Pre svega, uzmite lonac i uspite 2 šolje vode i dodajte lovorov list. Ostavite da vri 15 minuta.
- Kada je list skuvan, procedite vodu i ostavite da se ohladi.
- Tečnost sipajte u činiju i dodajte 6 kašika smeđeg šećera i limunov sok.
- Na kraju, pošto sve dobro izmešate, domaći sirup je spreman.
- Čuvajte ga u frižideru u posudi koja se hermetički zatvara, najviše 7 dana. Uzimajte ga kada vam se javi kašalj ili nelagoda usled gripa.
Obloge od lovorovog lista
Lovorov list je jedan od najboljih delova ove biljke za pripremanje biljnih lekova protiv bronhitisa. Za obloge koristite čaj od lovorovog lista.
Sastojci
- 2 šolje vode (500ml)
- 3 sveža lovorova lista
Priprema
- Najpre u loncu zagrejte 2 šolje vode dok ne počne da ključa.
- Potom dodajte svež lovorov list u ključalu vodu i ostavite da se natapa nekoliko minuta.
- Krpu natopite čajem i stavite oblogu na grudi.
- Druga mogućnost je da lovorov list potopite u vruću vodu i stavite ga direktno na grudi.
- Na kraju, prekrijte grudi peškirom i zagrevajte iznova listove kada se ohlade.
Lovorovo ulje
Lovorovo ulje je korisno za otvaranje disajnih puteva. Njegov opor miris će vam olakšati disanje. Za čuvanje lovorovog ulja biće vam potrebna dobro oprana i osušena staklena tegla.
Sastojci
- 4 – 5 listova lovora
- 2 šolje slatkog bademovog ulja (500ml)
Priprema
- Najpre stavite lovorov list u teglu i prelijte slatkim bademovim uljem. Veoma je važno da listovi lovora budu čisti.
- Dobro zatvorite teglu. Ostavite da se natapa 40 dana.
- Kada ste dobili lovorovo ulje, možete da ga koristite kada osećate pritisak u sinusima ili želite da olakšate disanje. Ovaj lek je jednostavan i delotvoran.
Ovi lekovi se veoma lako pripremaju, a imaju brojna korisna dejstva. Ako želite prirodne lekove za svoj organizam, lovor je najbolji saveznik za lečenje respiratornih oboljenja.
Lekovita svojstva ove biljke veoma su korisna za razna oboljenja. Otkrijte blagotvorna dejstva lovora i isprobajte ih kod kuće da biste poboljšali zdravlje organa za disanje.
Lovorov list za mršavljenje
Zahvaljujući svojim diuretičkim osobinama, lovorov list za mršavljenje takođe predstavlja odličan prirodni lek. Kao diuretik, list lovora pospešuje izlučivanje viška tečnosti iz tela, topi masne naslage i ubrzava metabolizam.
Zeleni čaj, cimet, lovorov list za mršavljenje
Ovaj čudotvorni napitak je prava bomba za mršavljenje, budući da svi ovi sastojci odvojeno deluju veoma efikasno za smanjenje telesne težine. Najpre skuvajte 800 ml vode, sklonite sa vatre i dodajte 3 lovorova lista, štapić cimeta ili pola kašičice cimeta u prahu i dodajte još 1 supenu kašiku zelenog čaja (na merenje, ne u kesici). Neka ovo odstoji 15 minuta, procedite i pijte.
Zeleni čaj, cimet, lovorov list za mršavljenje treba piti ujutru na prazan stomak, kako bi imalo najviše efekta. Dakle, popijte jednu šolju ovog čaja pre doručka i pre jutarnje kafe, zatim sledeću šolju posle doručka i 3. šolju čaja uveče pre odlaska u krevet.
Čaj od lovora za čukljeve
Lovorov list za čukljeve je jedna od dobro poznatih metoda prirodnog lečenja ovog, pre svega estetskog problem. Poznato je da čukljevi predstavljaju nakupine soli, a kako lovorov list deluje kao diuretik i pomaže izbacivanje tečnosti (a samim tim i soli) iz organizma – to znači da čaj od lovora za čukljeve predstavlja prirodan lek.
Sve što treba da uradite jeste da 1 supenu kašiku lovorovog lista prelijete sa 300 ml vode i kuvate nekoliko minuta. Dobijeni proceđeni napitak držite u termos boci i sačekajte da odstoji preko noći, te ujutru procedite i pijte ovaj čaj od lovora za čukljeve tokom čitavog dana (nikako sve odjednom). Ovaj postupak ponavljajte 3 dana zaredom, pri čemu uveče treba da pripremate svež napitak. Nakon 3 dana terapije, napravite pauzu od 7 dana, pa opet ponovite postupak. Celokupna terapija izbacivanja soli se sprovodi 2 meseca.
Pored ovoga, možete da usitnite 5 lovorovih listova i prelijte ih sa 100 ml 96% alkohola, te ostavite ovu mešavinu da odstoji nedelju dana. Mažite čukljeve ovom smesom, pri čemu prethodno treba da naparite stopala. Nakon toga samo obujte pamučne čarape i trudite se da što više odmarate noge.
Lovorov list za lice
Već smo naglasili da lovorov list ima antibakterijske, antiseptične i anti-gljivične osobine – što ga čini odličnim prirodnim lekom za kožu.
Masna i problematična koža, koža sklona aknama i bubuljicama je veoma prisutan kožni problem, naročito kod mladih. Da li ste znali da lovorov list za lice takođe predstavlja odličan prirodni lek?
Naime, losion od lovorovog lista čisti i dezinfikuje kožu lica, uništava bakterije koje izazivaju akne i bubuljice i umiruje proces upale na koži, čime se poboljšava ten.
Da koristite lovor za lice, samo skuvajte čaj od lovorovog lista, a kada se on prohladi čuvajte ga u frižideru i koristite kao losion za čišćenje lica, ujutru i uveče.
Pored toga što deluje protiv akni i bubljica, antioksidаntna svojstvа lovorovog lista mogu da pomognu i u borbi protiv slobodnih rаdikаlа, čime se produžаvа mlаdаlаčki izgled kože.
Lovorov list u trudnoći
Lovorov list u trudnoći je najbolje izbegavati, naročito u zadnjim mesecima trudnoće – budući da izaziva kontrakcije materice i krvarenje. U vidu začina ga svakako možete koristiti, dakle u minimalnim količinama – a nikako u većim količinama!