Cikorija (Cichorium intybus) je višegodišnja zeljasta biljka koja raste pored puteva, na livadama i pašnjacima. Ova biljka je još poznata i po nazivima: vodopija, višnjev regrad, vodoplav, konjska trava, konjogriz, golica, radič, cigura, želtenica, jandrešica, andivija, kažiput, plavocvet, modrica i plavulja. Njena stabljika je razgranata i može da dostigne visinu do 1 metra. Cveta od jula do septembra, a počinje da sazreva u avgustu. Cvetovi cikorije su uglavnom plave boje, ali mogu biti i roze ili beli. Ima dubok koren i zato dobro podnosi suvo tlo.
Koren cikorije se vadi posle cvetanja biljke, a najkvalitetniji i najlekovitiji je ako se vadi na jesen. Koren cikorije je suši, melje i od njega se pravi napitak sličan kafi. Od sitno iseckanog korena se pravi čaj, koji se pije najpre zbog svoje lekovitosti, pa i zbog užitka. Takođe su korisni i nadzemni delovi ove biljke. Cvetovi se mogu koristiti za pripremu salata, a listovi se takođe koriste kao prirodni lek u narodnoj medicini.
Cikorija lekovitost
Cikorija je jedna od najlekovitijih biljaka na našem podneblju, pa nema razloga da se njena lekovita svojstva ne iskoriste na pravi način.
Cikorija leči niz zdravstvenih tegoba poput:
- Čisti želudac
- Čisti jetru
- Čisti slezinu
- Čisti bubrege i podstiče izlučivanje mokraće
- Pospešuje izbacivanje kamena u bubregu
- Izbacuje nagomilanu žuč
- Smiruje napade žuči
- Leči žuticu
- Zaustavlja krvarenje
- Detoksikuje krv od štetnih materija i podstiče njeno obnavljanje
- Dobra je za lečenje prehlade i gripa
- Dobra je za stomačne tegobe
- Uspešno izbacuje crevne parazite
- Ublažava probavne tegobe
- Ublažava bolove usled artritisa
- Detoksikuje organizam
- Ima antibakterijsko dejstvo
- Jača imuni sistem
- Smanjuje rizik od srčanih bolesti
- Prirodni je sedativ
- Pomaže kod gubitka viška kilograma
Kao što smo već napomenuli, svi delovi cikorije su lekoviti, a naročito je uspešna u lečenju bolesti jetre, žutice, bolova u želucu, bolesti bešike, kao i šećerne bolesti.
Cikorija kao lek
Kao što smo već napomenuli, cikorija se koristi kao lek za mnoge zdravstvene tegobe. Ona se stotinama godina unazad koristi kao prirodni lek za mnoge bolesti, a sve je popularnija i danas.
Ovo je zato što je cikorija veoma bogat prirodni izvor vitamina i minerala. Cikorija sadrži cink, magnezijum, mangan, kalcijum, gvožđe, folnu kiselinu, kalijum, zatim vitamine A, B6, C, E i K.
Jedna od najčešćih primena cikorije je unapređenje funkcije probavnog sistema. Ovome naročito doprinosi inulin, koji je veoma moćan prirodni probiotik.
Istraživanja su pokazala da kafa na bazi cikorije značajno poboljšava ravnotežu krvi i plazme u telu, što takođe smanjuje rizik od pojave kardiovakularnih bolesti.
U toku su istraživanja koja se bave time koliko je cikorija povezana sa smanjenjem rasta tumora. Neka ranija istraživanja su ukazala na to da fruktan koji se nalazi unutar cikorije ima antikanerogena i antioksidantna svojstva. Takođe, polifenoli i fitohemikalije koje cikorija sadrži imaju pozitivan uticaj na prevenciju raka različitih vrsta, uključujući i rak dojke i rak debelog creva.
Pored svih lekovitih dejstava i primene, cikorija kao lek se koristi za anksioznost i stres. Ima svojstva prirodnog sedativa, pa tako smanjuje teskobu i stres. Takođe je prirodni lek protiv nesanice. Dakle, cikorija je daleko bolji izbor za ovakvu vrstu tegoba umesto farmaceutskih lekova.
Još jedno svojstvo cikorije je da pomaže kod mršavljenja zato što sadrži prirodna dijetalna vlakna, koja doprinose kontroli telesne mase i gubitku viška kilograma.
Cikorija čaj
Čaj od cikorije se pravi od cvetova biljke, a njegova priprema je veoma jednostavna.
Čaj od cvetova cikorije priprema:
Potrebno je da se 1 kašičica suvih cvetova prelije sa 2 dl proključale vode i da se nakon 2 sata čaj procedi. Preporučena doza je dva puta po 1 dl čaja dnevno.
Cikorija salata
Kao što smo već napomenuli, čikoriju možete koristiti i za pripremu zdrave i hranljive salate. Da biste napravili salatu od cikorije, potrebno vam je:
- 2 komada cikorije
- 1 paradajz
- 2 čena belog luka
- So
- Biber
- Balzamiko sirće ili jabukovo sirće sa kašičicom šećera
Priprema:
Iseckajte cikoriju na tanke kriške, s tim što ćete listove ostaviti cele. Paradajz iseckajte na kockice, a beli luk izgnječite. Sve sastojke pomešajte i začinite solju, biberom i balzamikom.
Kafa od cikorije
Potrebno je da se ½ kašičice suvog korena prokuva u 2 dl vode na tihoj vatri u trajanju od 5 do 8 minuta. Nakon što se skuva, potrebno je da odstoji 15-ak minuta i da se potom procedi. Preporučena doza je 3 do 4 šolje dnevno.
Inulin iz cikorije
Cikorija sadrži inulin, polisaharid nalik na skrob, pa je zato naročito pogodna za dijabetičare. Svež koren cikorije sadrži čak 18% inulina. Sadržaj inulina se povećava sušenjem korena biljke, pa je njegova zastupljenost u osušenom korenu i preko 50%. Sušenjem korena cikorije nastaju razne biohemijske promene koje povoljno utiču na zdravlje organizma i zato je važno tome posvetiti posebnu pažnju.
Inulin se takođe nalazi i u drugim biljkama poput maslačka i čička. Za inulin je dokazano da doprinosi regulisanju nivoa šećera u krvi. Inulin se takođe koristi za borbu protiv niza crevnih i probavnih problema, uključujući i refluks želudačne kiseline.
Inulin nije koristan samo za probavni sistem i za regulisanje nivoa šećera u krvi. Inulin takođe dokazano smanjuje nivo lošeg holesterola u krvi, koji je jedan od glavnih uzroka visokog krvnog pritiska, što povećava rizik od srčanog i moždanog udara.
Uz znatne količine gvožđa, cvetovi cikorije sadrže cikorin, stabljika i listovi sadrže laktoin, a koren sadrži intibin, belančevine, taninsku kiselinu, masna ulja i mnog druge lekovite sastojke.
Konzumiranje cikorije mere opreza
Iako je ova biljka nesumnjivo lekovita, ipak postoje oni kojima se njeno konzumiranje ne preporučuje.
Trudnicama se nikako ne preporučuje konzumiranje cikorije jer postoji mogućnost da izazove razne komplikacije i da negativno utiče na plod. Dojilje takođe treba da izbegavaju konzumiranje ove biljke jer nema dovoljno podataka o tome da li negativno utiču na dojenje deteta.
Cikorija je usko povezana sa ambrozijom i nevenom, pa su moguće alergijske reakcije ako ste alergični na ove biljke.
Takođe, ako imate problem sa kamenjem u žuči, konzumiranje cikorije u prekomernim dozama može pogoršati problem, pa je zato potrebno da se obavezno kosultujete sa svojim lekarom pre upotrebe ovog prirodnog leka.