Heljda, koja potiče iz Centralne Azije ubraja se u žitarice iako je ona pre svega zeljasta biljka. Pominje se kao žitarica baš zbog svog posebnog sastava ai zbog toga jer se sve češće uvodi u redovnu ishranu. Od ove žitarice se pravi i heljdino brašno koje je mnogo zdravije za upotrebu od belog.
U nastavku pročitajte kako se sprema hleb od heljdinog brašna kao i zašto je odličan za opšte zdravlje.
Hleb od heljde i zdravlje
Heljdin hleb je obično malo zemljastog ukusa zbog čega joj se dodaju dodaci u vidu sušenog voća poput suvog grožđa i raznih semenki koje menjaju ukus ove zdrave namirnice. Ako hoćete da napravite hleb od heljde bez glutena, ne smete da koristite nikakve dodatke u hlebu.
Hleb od heljdinog brašna je odličan za zdravlje pre svega jer je ovo brašno puno vlakana zbog čega dobro utiče na probavu a istovremeno i na metabolizam. Ovaj hleb obično jedu vegetarijanci jer je zbog visoke prisutnosti proteina ovaj hleb pogodna zamena za meso. Heljda je bogata vitaminima, mineralima a između ostalog, lekovita je i u slučajevima povišenog holesterola i povišenog šećera u krvi. Heljdino brašno je zdravije za upotrebu od belog, možete ga koristiti kako za peciva tako i za hleb i kolače. Najbolje je rešenje za osobe koje su alergične na gluten jer ova namirnica isti u sebi ne sadrži.
Kako umesiti hleb od heljdinog brašna
Recept za spemanje hleba od heljdinog brašna je jako jednostavan a sve što vam je potrebno je sledeće: 500 grama heljdinog brašna, 350 mililitara mlake vode, zatim dve kašike ulja i dve kašike suvog kvasca. Toliko treba dodati i šećera i uz to i 1 kašiku sirćeta i 1 kašiku soli. Naravno, dodaju se i dva jajeta.
Priprema hleba od heljde je sledeća: Prvo sipajte kvasac i šećer u vodu i sačekajte da se kvasac aktivira. Nakon toga razbite dva jajeta i dodajte ulje i mešajte dok ne dobijete penušavu smesu. U drugu činiju sipajte heljdino brašno i napravite rupu u sredini. Tu sipajte prvu smesu zatim jaja i sirće i mešajte dok se sve to lepo ne sjedini. Smesu sipajte u kalup za hleb koji ste prethodno namazali uljem. Pokrijte je folijom i sačekajte da malo nadođe. Kada se smesa lepo podigla, stavite je u rernu na maksimum 220 stepeni i pecite je tako 25 do 30 minuta. Nemojte dugo čekati da smesa naraste jer se neće lepo ispeći i izdeformisaće se oblik.
Hleb od heljdinog brašna je odličan za ljude koji su alergični na gluten kao i za one koji pate od raznih oboljenja poput celijačne bolesti.
Hleb od heljdinog brašna bez kvasca recept
Postoje različite kombinacije, pa tako, hleb od heljde možete praviti u kombinaciji sa pirinčanim ili integralnim brašnom kao i bez kvasca i sa kvascem.Za hleb od heljde bez kvacsa, kvasac se menja praškom za pecivo.
Za hleb od heljdinog brašna bez kvasca su vam potrebni: dve šolje brašna od heljde, 2 kašičice praška za pecivo, pola kašičice sireta, dve kašike maslinovog ulja i malo vode. Prvo treba da uključite rernu i da je zagrejete na 220 stepeni. Brašno, so i prašak za pecivo pomešajte u jednoj posudi a u drugoj pomešajte sirće, maslinovo ulje i vodu i sve ovo dodajte u prvu smesu. Mešajte dok ne dobijete glatko testo i stavite ovo na pleh pa u rernu. Pecite hleb 30 do 40 minuta dok ne porumeni odnosno dok ne poprimi braon boju.
Hleb od heljdinog brašna bez kvasca je za nijansu drugačiji i ovde se umesto kvasca koristi prašak za pecivo.
Hleb od heljdinog i raženog brašna
Treća varijanta spremanja hleba od heljde je hleb od heljdinog i ražanog brašna. Ovde su vam potrebni 200 grama heljdinog i 200 grama integralnog pšeničnog brašna. Zatim 100 grama ražanog i prašak za pecivo, kao i 4 kašike maslinovog ulja i kašičica sode bikarbone. Ovome se dodaje još i pola kašike kima, 1 kašika lanenog semena i pola litre vode. Hleb od heljdinog i raženog brašna se lako pravi, svi sastojci se dobro umešaju i smesa se ostavi preko noći da odstoji i nadođe. Hleb se ujutru peče na temperaturi od 250 stepeni.
Kalorije u hlebu od heljdinog brašna
Heljdino brašno je puno vlakana, kao što smo pomenuli ono utiče na ubrzavanje metabolizma. Takođe, u sve popularnijoj hrono ishrani kao i u raznim dijetama, kao alternativa belom brašnu se preporučuje heljdino brašno. Postoji i dijeta sa heljdom gde se ne jede brašno već heljda u vidu semenki tj u vidu osušenih zrna. Oni koji su je probali tvrde da su gubili od 7 do 10 kilograma. Bez obzira što se od nje dobija brašno, heljda generalno ne goji već naprotiv, pomaže u gubitku suvišnih kilograma.
O tome svedoče i preporuke nutricionista, utvrđeno je da jedno parče hlebaod heljde sadrži svega 72 kalorije zbog čega se ova namirnica ubraja u dijetetske proizvode. Ovo brašno utiče na mršavljenje jer vlakna utiču na rad creva, puno je dijeteskih vlakana, i takođe utiče na izlučivanje vode iz organizma (poznato je da 80% tela čini voda). Heljdino brašno ima više proteina u sebi nego što ima masti (samo jedan procenat). Samo u jednoj porciji ima oko 3,8 grama proteina. U ovom brašnu ima dosta i bakra i cinka, a oba minerala su jako bitna za stvaranje crvenih krvnih zrnaca.
Zašto je brašno od heljde zdravo
Namirnice od heljdinog brašna je dobro jesti pre svega zbog održavanja dobrog zdravlja. Dokazano je da heljda uspostavlja bržu cirkulaciju, čuva funkciju bubrega, obnavlja krvne sudove, jača imunitet tj otpornost organizma i sprečava nastanak opstipacije. Takođe, heljdino brašno pa i hleb od njega dosta utiče i na uklanjanje simptoma umora kao i na jačanje koncentracije. Brašno od heljde pozitivno utiče na naše zdravlje jer je heljda bogata vitaminima, u sebi sadrži fosfor i mangan od minerala. Takođe je jako veliki antioksidans i sadrži lako svarljive proteine.
Za lečenje creva i za probleme sa opstipacijom pomešajte brašno od heljde sa kefirom. Preporučuje se da se ovo čišćenje obavlja dva puta godišnje zato što se tokom tog perioda u crevima skupljaju toksini. Kefir treba pomešati sa brašnom uveče i ostaviti ga u frižideru tokom noći. Ujutru treba ovu smesu popiti na prazan želudac a nakon ispijanja nemojte jesti tri sata ništa. Čišćenje creva traje dve nedelje.
11 neverovatnih lekovitih svojstava koje pruža heljda
Heljda ima mnoga lekovita svojstva, od kojih ćemo, za početak, navesti samo neka: sprečavanje rizika od šećerne bolesti, poboljšavanje varenja, dobar izvor proteina, može da održava nivo holesterola u krvi, dobar je antioksidant, odlična alternativa za osobe alergične na gluten i ima malo kalorija. U druge dobrobiti heljde spadaju poboljšanje zdravlja digestivnog trakta, bolje zdravlje kože, kose i sprečavanje oštećenja na ćelijskom nivou.
Nutricionisti obično predlažu heljdu kao zdraviju alternativu pšenici. Možete je naći u praškastoj formi, koristiti njeno brašno ili pahuljice- u svakom slučaju, uradićete nešto dobro za svoje zdravlje. Heljda se najviše koristi među vegetarijancima i onima koji ne smeju da jedu gluten. Ako dotate heljdu u svakodnevnu ishranu, poboljšaćete kardiovaskularno i digestivno zdravlje. Osim toga, heljda je bezbedan izbor za osobe koje paze na nivo šećera u krvi, pošto balansira nivo glukoze. Nutricionisti za najbolje rezultate, predlažu unos 2-3 porcije heljde dnevno. Ako pokušavate da nađete ishranu uz pomoć koje ćete biti siti sa malo kalorija, heljda je pravi izbor.
Šta je heljda?
Heljda je žitarica koja je poslednjih godina dobila na popularnosti, ali se zapravo, vekovima koristila u indijskoj, japanskoj i korejskoj kuhinji. Heljda je, zahvaljujući mnogim lekovitim svojstvima, postala popularna u Americi, Kanadi i Evropi. Latinski naziv za heljdu je Fagopyrum Esculentum. Miris cveta heljde je vrlo prijatna. Cvetovi i listovi heljde se vekovima koriste u tradicionalnoj medicini. Heljda je puna vitamina, proteina, minerala i antioksidanata koji su neophodni za održavanje energije.
Nutricionističke vrednosti heljde
- 5 grama dijetetskih vlakana
- 1 gram masti
- 24 mg folne kiseline
- 34 mg gvožđa
- 86 mg magnezijuma
- 86 mg mangana
- 6 mg nijacina
- 6 mg pantotenske kiseline
- 118 mg fosfora
- 6 grama proteina
- 5 grama šećera
- 13 mg vitamina B6
- 1 mg cinka
- Smanjuje rizik od nastanka dijabetesa
Heljdino brašno sadrži malo ugljenih hidrata, te ima mali glikemijski indeks. Osim toga, konzumiranjem heljde omogućavate nutrijentima bolji upliv u krvotok. Zbog toga se osećate siti i puni energije tokom celog dana. Heljdino brašno može regulisati nivo šećera u krvi toliko dobro, da može sprečiti razne zdravstvene probeme, od zamora preko upale do metaboličkog sindroma, koji se često javljaju uz šećernu bolest.
-
Poboljšava varenje
Heljda je puna dijetetskih vlakana koja mogu pozitivno uticati na varenje bez lošeg uticaja na zdravlje. Konzumiranjem jedne porcije heljde dnevno, možete poboljšati opšte zdravlje celog sistema organa za varenje, što je posebno važno za rad creva. Heljdino brašno je toliko moćno, da utiče na brojne faktore koji uzrokuju hronične digestivne poremećaje, kao što je na primer rak. Nutricionisti predlažu da ubacite heljdu u redovnu ishranu kako biste sprečili stvaranje oksidativnog stresa u digestivnom traktu. Treba da znate i da će hranljive materije iz heljde uticati na blago smanjenje apetita.
-
Izvor proteina
Ako ste na vegetarijanskoj ishrani, treba da počnete da jedete heljdu. Ona je bezbedan izbor proteina, koji sadrži oko 12 amino kiselina. Kada se konzumira u umerenim količinama, nutrijenti iz heljde će uticati na razvoj mišića i održavanje energije. Štaviše, neki poborci zdrave ishrane tvrde da heljda sadrži više belančevina od nekih drugih namirnica poput pirinča, kukuruza i prosa. Heljdu možete konzumirati tri puta nedeljno zajedno sa kinoom, boranijom i mahunarkama, kako biste imali pozitivne rezultate.
-
Održava nivo holesterola u krvi
Istraživanja su pokazala da konzumiranje heljde zaista smanjuje povišen nivo holesterola, koji doprinosi kardiovaskularnim problemima poput moždanog i srčanog udara. Heljdino brašno smanjuje nivo lošeg (LDL) holesterola i podiže nivo dobrog, HDL holesterola. Ali, ukoliko imate problem sa holesterolom, razgovarajte sa lekarom pre nego što počnete da koristite heljdu i nikada se nemojte lečiti „na svoju ruku“.
-
Antioksidant
Našem telu su antioksidanti neophodni za borbu protiv kancerogenih ćelija i slobodnih radikala koji su primarni faktori hroničnih bolesti poput raka.heljda sadrži fenole, antioksidante i flavonoide poput oligomeričnih proantocijanidina koji uništavaju slobodne radikale usput podstičući rad jetre, mozga i digestivnog trakta. Nutricionisti akcentuju važnost ishrane pune antioksidanata, pošto oni doprinose jačanju imunog sistema. Na ovaj način, bakterije ne mogu da utiču na vaše zdravlje, pa ćete biti manje podložni sezonskim virusnim infekcijama.
-
Bez glutena i alergena
Hleb od heljdinog brašna ne sadrži gluten i često je upoređuju sa ječmom po teksturi, veličini, ukusu i izgledu. Ali, zbog toga što ne sadrži gluten, sve više ljudi bira heljdu pre ječma. Nutricionisti preporučuju hleb od heljdinog brašna osobama koje boluju od celijaklije i osetljivima na gluten. Osim toga, hranljive materije koje se nalaze u hejdinom brašnu su odlične u borbi protiv sezonskih alergija, jer sprečavaju nastanak alergijske reakcije. Ipak, ukoliko imate neku alergiju, konsultujte se sa svojim doktorom kako ne biste napravili više štete nego koristi.
-
Sadrži malo kalorija
Inositol, jedinjenje koje se nalazi u heljdi, čini je dobro izbalansiranom namirnicom, koja sadrži minimalan broj kalorija. Zbog toga je hleb od heljdinog brašna omiljena namirnica kako fitnes zavisnicima, tako i gojaznim osobama koje pokušavaju da smršaju. Jedna porcija heljde sadrži samo 22 kalorije. Evo jednog predloga za idealan metabolički ritam: napravite pahuljice heljde sa smrznutim bobicama, zalijte ih nemasnim jogurtom i uživajte!
-
Za žene u menopauzi
Žene u menopauzi imaju veće šanse da obole od raka dojke, kardiovaskularnih problema, povišenog pritiska i visokog holesterola. Nutricionisti predlažu da ubacite hleb od heljde u svakodnevnu ishranu, obzirom da jedinjenja koja se u njoj nalaze mogu odbnoviti vaše zdravlje. Takođe, žene koje su u menopauzi, treba redovno da idu na preglede, da ni ne pokušavaju da se leče same, kako bi izbegle bilo kakve zdravstvene posledice.
-
Poboljšava zdravlje stomaka
Dijetetska vlakna su esencijana za održavanje zdravlja digestivnog trakta. Bogata vlaknima, heljda može biti pravi izbor za vas. Redovno konzumiranje heljde može uticati na faktore koji doprinose zatvoru i lošem varenju. Štaviše, nekoliko studija je dokazalo da heljda podstiče rast dobrih bakterija u debelom crevu.
-
Za kožu i kosu
Heljda je puna nijacina, riboflavina, tijamina, vitamina B, pantotenske kiseline, folne kiseline, piridoksina i slično. Ovi nutrijenti su ključni za poboljšanje zdravlja oštećene i suve kože glave. Kada počnete da jedete heljdu u bilo kom obliku, primetićete posle nekog vremena kako vam kosa raste brže. To je zahvaljujući proteinima. Vitamini i antioksdanti koji se nalaze u heljdi, čine čuda za vašu kožu. Kada se redovno konzumiraju, ovi nutrijenti odlažu znake starenja, održavajući vašu kožu mladom i mekom.
-
Sprečava oštećenje ćelija
Opšte zdravlje se poboljšava uz heljdu, zahvaljujući vitaminima i mineralima. Hranljive materije kao što su riboflavin, folna kiselina, nijacin i tijamin mogu sprečiti razna oštećenja u ćelijama, tkivima, mišićima i slično. Uključivanjem heljde u ishranu možete izlečiti i neka oštećenja i oboljenja noktiju, poput promene boje i pojave gljivica.
Zaključak
Heljda je namirnica koja je dovoljno moćna da sama reši mnoge probleme koji utiču na zdravlje. Od zdravlja kože do problema sa varenjem, gotovo da ne postoji zdravstveni problem koji heljda ne može da izleči. Zato je uključite u redovnu ishranu i uživajte u njenim lekovitim svojstvima.Najjednostavniji način je da počnete da jesete hleb od heljdinog brašna.