Šampinjoni su vrsta pečuraka koja imaja lagani ukus koji se lako uklapa sa drugim ukusima.I sirovi i kuvani sadrže značajnu količinu minerala i vitamina. Šampinjoni su omiljeni dodatak u salatama, jelima sa mesom, umacima i varivima.
Kada kupujete sveže šampinjone, izaberite one koje su čvrste, suve i sa neljuštenim kapicama. Izbegavajte pečurke koje izgledaju ljigave ili uvenule.Nemojte ih prati ili ih podrezivati dok ne budu spremne za upotrebu.
Da bi sveži šampinjoni zadržali svežinu, zamotajte ih u vlažan papirni ubrus i čuvajte ih u tamnoj papirnoj kesi do upotrebe.
Šampinjoni su najčešće konzumirane gljive u mnogim zemljama sveta, ovome posebno doprinosi to što su dostupni tokom cele godine.Mada su beli šampinjoni najčešći na tržištu postoje i mnoge druge vrste.
Nutritivna vrednost
Šampinjoni prirodno sadrže malo natrijuma, masti, holesterola i kalorija i često se nazivaju “funkcionalnom hranom”. Osim što pružaju osnovne nutritijente, pomažu u sprečavanju hroničnih bolesti zbog prisustva antioksidanata i korisnih dijetalnih vlakana kao što su hitin i beta-glukani.
100 grama sirovih šampinjona sadrži:
- 22 kalorije
- 0 grama masti
- 2.5 grama proteina
- 2,5 grama ugljenih hidrata
uključujući 0,7 grama vlakana i 1,4 grama šećera.
Ako jedete šampinjone povećaćete dnevni unos nekoliko vitamina i minerala.Šampinjoni sadrže velike količine bakra, koji je potreban za proizvodnju krvnih zrnaca i održavanje zdravlja srca. Dodatni nutrijenti su vitamini C, D i B kao i minerali selen, gvožđe, magnezijum, fosfor, kalijum i cink. Kada se kuvaju ili prže, većina hranljivih sastojaka u ovim pečurkama ostaje ista, dok se neki hranljivi sastojci gube (između 5 i 20 procenata njihove vrednosti).
Kako se pravilno čiste šampinjoni
Sveže pečurke obično imaju dosta prljavštine na sebi, tako da je potrebno da ih dobro očistimo. Nikako ne potapajte pečurke u vodu da biste sprali prljavštinu sa njih. Zbog porozne teksture, one će apsorbovati tečnost i pretvoriti se u nadutu masu punu blata.
Obrišite svaku gljivu vlažnom krpom ili navlaženim papirnim ubrusom da biste uklonili prljavštinu i ostatke sa vrha i sa unutrašnjosti kapice.
Stavite pečurke na čistu dasku za rezanje i isecite tanku krišku sa dna svakog stabla (korena) i odbacite.
Narežite šampinjone po želji.
Da li sveži šampinjoni treba da se kuvaju ?
Sveže pečurke, bez obzira na to da li se radi o ukusnim šitakama ili običnim, belim šampinjonima, dobijaju božanstven ukus i teksturu kada ih skuvamo. Kuvanjem se iz pečuraka oslobađa dosta vode koju sadrže. Sa prijatnom teksturom, kuvane pečurke se mogu ubaciti u gotovo sve supe, variva i sosove.
Saveti za kuvanje
Pečurke možete bariti cele ili isečene. Ako ih seckate na veće delove, trebaće im više vremena da se skuvaju. Zagrejte vodu i čim proključa ubacite pečurke. Potrebno je oko 10-15 minuta da se skuvaju. Kada ih obarite, pečurke će imati tamniju boju i biće mekše, ali će biti veoma ukusne. Uvek barite pečurke u običnoj vodi u koju ste dodali soli; po želji, možete dodati i aromatične začine i začinsko bilje u vodu u kojoj se kuvaju pečurke. Ako želite da skuvane pečurke ubacite u paradajz-sos ili goveđi gulaš, možete dodati i malo vina tokom kuvanja.
Upotreba barenih pečuraka
Obarene pečurke imaju baršunastu teksturu i jak, karakterističan ukus. Isto važi i za vodu u kojoj su se kuvale. Krem-supa od pečuraka je fantastično jelo, ali možete koristiti barene pečurke i za sos za testenine, gulaš ili paprikaš ili čorbu. Najlakši način da iskoristite i pečurke i vodu u kojoj su se kuvale jeste da dodate obarene pečurke i malo vode u skuvanu testeninu, i da zatim ubacite žumance, sir i pavlaku – dobićete brzo, a veoma bogato i ukusno jelo.
Ako ste se pitali kako se spremaju sveži šampinjoni i pri tome na umu imali određene recepte sleda dva veoma zanimljiva…
Kako se spremaju sveži šampinjoni (recepti)
Šampinjoni sa belim lukom recept
Kako spremiti šampinjone sa belim lukom?
Za ovaj recept će vam trebati šampinjoni, puter, beli luk, bosiljak, peršun, so i biber – i to je sve! Ovo jelo možete spremiti sa bilo kojom vrstom jestivih pečuraka, mada su šampinjoni najukusniji.
Potražite pečurke podjednake veličine kako bi sve bile gotove u isto vreme. Pečurke se pirjane u većoj količini putera u koju se dodaju mleveni beli luk, so, biber i bosiljak. Ako imate svež bosiljak, možete ubaciti celu grančicu – listići će otpasti sa nje tokom pripreme. Obavezno izvadite grančicu pre serviranja. Na kraju samo pospite peršun po pečurkama.
Šampinjoni pripremljeni na ovaj način su savršen prilog uz šnicle, odreske i piletinu. Ako volite šampinjone, ovo jelo će vas sigurno oduševiti.
Dinstani šampinjoni sa crnim lukom recept
Ovo ukusno jelo od šampinjona i crnog luka je odličan prilog uz šniclu ili neku lakšu večeru. Otopite puter na srednjoj ili jačoj temperaturi u većem tiganju. Umešajte malo vorčester sosa. Ubacite iseckane pečurke i pržite ih dok ne postanu zlatne boje. Dodajte iseckani crni luk i nastavite da mešate sve dok luk ne postane staklast. Minut pred kraj smanjite temperaturu i dodajte izgnječeni beli luk. Na kraju dodajte soli i bibera po ukusu.
Korisni saveti za pripremu šampinjona sa crnim lukom
- Kada operete pečurke, obrišite ih papirnatim ubrusom.
- Pazite da puter ne počne da gori. Pripremite sve ostalo što vam treba i držite namirnice na dohvat ruke.
- Pirjanite pečurke na jačoj temperaturi. One puštaju dosta vode, te ako želite da postanu smeđe, moraju da se prže na jačoj temperaturi i često mešaju kako ne bi zagorele.
- Dodajte crni luk kada šampinjoni počnu da poprimaju zlatnu boju. Crni luk treba da bude blago smeđ na ivicama i staklast. Proces ne traje dugo, a i crni luk treba često mešati.
- Beli luk dodajte na kraju i obavezno smanjite temperaturu. Beli luk lako gori i, kada zagori, daje jelu gorak ukus.
Kako da servirate šampinjone sa crnim lukom?
- U omletu ili sa njim.
- U sendviču (najbolje sa sirom).
- Sa pečenim krompirom ili krompir-pireom.
- Sa šniclom (najbolje sa roštilja).
- Kao prilog uz piletinu, svinjetinu, govedinu ili ribu.
- Za lagan ručak ili večeru.
Kako se šampinjoni spremaju u mikrotalasnoj
Smatra se da je najzdraviji metod pripreme pečuraka priprema u mikrotalasnoj. Tako ćete u najvećoj meri očuvati hranljive sastojke, a ukus će biti savršen.
Ako ste ikada pržili, pekli ili barili šampinjone, znate da brzo počinju da puštaju vodu i ostaju suve, mada su obično veoma sočne, uprkos izgledu. To ih čini idealnim za pripremu u mikrotalasnoj, a ne morate dodavati ni druge sastojke ako ne želite. Na taj način ćete pojesti i vodu koju puste i u sebe uneti maksimalnu količinu nutrijenata.
Priprema u mikrotalasnoj neće pečurkama poboljšati ukus, ali će on biti malo jači. Pošto ne dolazi do karamelizovanja soka, kao kod prženja ili pripreme u rerni, osećaćete samo standardan ukus. Međutim, možete dodati malo putera, belog luka, maslinovog ulja ili par kapi soja-sosa i tako poboljšati ukus.
Različite metode pripreme pečuraka u mikrotalasnoj rerni
- Sečene:iseckajte onoliko pečuraka koliko želite i stavite ih u činiju. Poklopite činiju i stavite ih na dva do tri minuta. Za to vreme ih jednom promešajte. Ako ni nakon toga pečurke nisu dovoljno meke, možete ih staviti na dodatnih 30 sekundi, sve dok ne budu onakve kakve želite.
- Cele pečurke: očistite pečurke i poređajte ih u činiju – samo jedan sloj. Postupak je isti kao i za sečene pečurke.
- Šampinjoni: očistite i poređajte pečurke na kapicu u pliću posudu i poklopite je. Podesite mikrotalasnu na dva minuta, a zatim skinite poklopac. Opet uključite mikrotalasnu na dva do tri minuta (u zavisnosti od toga kolike su pečurke) ili dok pečurke sasvim ne omekšaju, a tečnost nakupljena na posudi ne ispari.
Šampinjoni za mršavljenje
Šampinjoni imaju dosta hranljivih materija a malo kalorija i malo masti. Takođe sadrže dve vrste dijetalnih vlakana, beta-glukane i hitin, koji povećavaju sitost i smanjuju apetit. U jednoj studiji, istraživači su ljudima dali manje mesa i više gljiva umesto mesa. Nakon samo godinu dana, ljudi su bili zdraviji, smršali su, imali stabilan nivo šećera u krvi, i njihov krvni pritisak i holesterol su se smanjili.
Dobri su i za dijabetičare
Istraživanja su pokazala da osobe sa dijabetesom koje konzumiraju hranu sa visokim sadržajem vlakana imaju niži nivo glukoze u krvi, lipida i nivoa insulina. Jedna šoljica pečenih šampinjona obezbeđuje oko 3 grama vlakana koja mogu sprečiti brzu apsorbciju šećera. Vlakna takođe pogoduju probavnom sistemu i smanjuju rizik od bolesti srca i metaboličkog sindroma.Preporučuje se 25 grama vlakana dnevno za žene i do 38 grama dnevno za muškarce.
Doprinose zdravlju srca
Bolesti srca su vodeći uzrok smrti širom sveta, ali konzumiranje šampinjona može biti dobra prevencija. Glavni faktor rizika za srčane bolesti je aterogeneza, koja predstavlja formiranje plaka na arterijskim zidovima, što uzrokuje aterosklerozu i otvrdnjavanje arterija.Tokom više naučnih studija je potvrđeno da pečurke smanjuju upalu arterijskih ćelija i sprečavaju lepljenje krvnih zrnaca na arterijske zidove. Istraživači zaključuju da konzumiranje šampinjona može biti sredstvo za sprečavanje bolesti srca.
Jačaju imunitet
Specifične ćelije u telu, koje se nazivaju prirodne ćelije ubice, brzo reaguju na strane napadače kao što su virusi ili ćelije raka. Njihov brzi odgovor je ključan za imuni sistem, jer pomaže telu u borbi protiv bolesti.Naučna studija objavljena u časopisu “Journal of Nutrition” navodi se da konzumiranje šampinjona može pojačati imuni sistem povećanjem aktivnosti prirodnih ćelija ubica. Iako ne razumeju u potpunosti kako, naučnici veruju da je sadržaj polisaharida u gljivama odgovoran za njihov pozitivan uticaj na imunitet ljudi.
Prevencija raka
Tokom više istraživanj je utvrđeno da jedenje 1/2 šolje šampinjona dnevno može zaustaviti rast tumora dojke. Zdrava žena može pojesti manje od 1/2 šolje da bi značajno smanjila rizik od razvoja raka dojke.