Biljka čuvarkuća potiče sa evropskog tla. Veoma je rasprostranjena, tako da je možete videti da raste na siromašnom, neplodnom, kamenitom, stenovitom i suvom zemljištu. Otporna je na hladnoću, toplotu i na sušu. Raste pored kamenih zidova i ograda. Takođe se gaji i u kući u saksijama.
Čuvarkuća je zeljasta dugogodišnja biljka čija visina dostiže visinu 20-30cm (ne uzimajući u obzir cvet biljke, jer on može biti i viši). Listovi čuvarkuće su vrlo mesnati i obrazuju loptastu rozetu. Cvetovi su joj žuti ili crvenkasti, skupljeni u cvast različitog oblika. Ima veliku sposobnost da preživi čak i u najtežim uslovima. Lako se prilagođava raznim tipovima staništa. Ukratko rečeno, čuvarkuća je biljka sa velikom vitalnošću, uvek održava svoju zelenu bolju, odoleva mrazu i jakom suncu.
Svoj naziv biljka čuvarkuća je dobila po starim narodnjim verovanjima. Naime, od davnina se verovalo da čuvarkuća štiti kuću od udara groma, požara, oluje, zlih duhova i raznih uroka, a takođe se verovalo da čuvarkuća štiti članove porodice, čuva njihovo zdravlje, i daje blagostanje i prosperitet. Nije neobično da se i dan danas čuvarkuća može videti u mnogim kućama i dvorištima, pa čak i na krovovima.
Čuvarkuća prirodni lek za ciste i mnoge druge bolesti
Čuvarkuća se smatra veoma lekovitom biljkom, upravo zbog svog sastava, koji čine: malinska (jabučna) kiselina, kalcijum malat, mravlja kiselina, mala količina smole, tanini i biljna sluz. Pomenuti sastav daje čuvarkući zaceljujuću, antiseptičku, antiinflamatornu i diuretsku moć. Čuvarkuća je pogodna za lečenje mnogih zdravstvenih problema, među kojima izdvajamo ciste i miome, upalu uha, kolitis, upalu mokraćnih kanala, zadržavanje tečnosti, upalu grla i infekcije usne duplje, menstrualne tegobe, opekotine, posekotine, ranice, čireve, hemoroide, bradavice i konjuktivitis.
Vrlo je važno, sa ciljem da se iskoriste sve lekovite moći čuvarkuće, da koristite sveže listove za pripremu čajeva i sokova. Čuvarkuća se može koristiti i za spoljašnju i za unutrašnju upotrebu.
Čuvarkuća i med lekoviti recept
Prirodni lek čuvarkuća i med pokazao se veoma delotvornim u lečenju velikog broja zdravstvenih problema i tegoba. Čuvarkuća i med koriste se za bolesti želuca, za ciste i miome, za poboljšavanje varenja, rešavaju probleme sa zatvorom i dr. U nastavku teksta pročitajte kako se pravi ovaj prirodni i efikasni lek.
Sastojci: 300g svežih sočnih listova čuvarkuće i 500g prirodnog pčelinjeg meda
Listove čuvarkuće usitnite u super secku ili ih sameljite u mašini za meso sa sitnom rešetkom, pa ih pomešajte sa medom. Dobijenu smesu sipajte u teglu koju ćete umotati u foliju, poklopite i odložite da stoji u frižideru. Čuvarkuća i med prirodni lek konzumirajte ujutru pola sata pre jela, po jednu kašičicu. Nakon pola sata od konzumiranja ovog leka nemojte čak ništa ni piti. Ovaj prirodni lek idealan je i za pročišćavanje organizma, tj. za detoksikaciju od nataloženih štetnih materija koje mogu biti uzročnici za nastanak mnogih bolesti. Probajte ovaj lek i sami se uverite u njegovu delotvornost.
Čaj od čuvarkuće
Ovaj čaj ima umurujuće dejstvo, može vam koristiti ukoliko patite od bolnih i obilnih menstruacija, grčeva, dijareje, čireva, ili upalnih procesa mokraćnih kanala. Za pripremu čaja od čuvarkuće potrebno vam je 10g svežih ili suvih listova čuvarkuće, koje čete jedno 10-15min kuvati u 250ml vode. Nakon kuvanja, čaj procedite i ostavite da se ohladi. Pijte šolju ovog čaja ujutru na prazan stomak, a nakon toga na svaki sat uzimajte po gutljaj čaja.
Čuvarkuća i med prirodni lek za ciste i miome
Čuvarkuća i med pokazao se kao odličan prirodni lek za lečenje cista i mioma. Kombinacija ova dva lekovita sastojka još od davnih vremena se koristila za lečenje mnogih ženskih problema, ali i drugih bolesti, tako da su čuvarkuća i med postali jedan od najpoznatijih narodnih lekova koji ima široku primenu.
Pored ovog leka, efikasan je i čaj od čuvarkuće, ali i ceđeni sok svežih listova čuvarkuće, koji se koristi za razne obloge za lečenje upalnih procesa na koži, za ubode insekata, za kurje oči, bradavice, viseće mladeže i za mnoga druga kožna obolenja. Takođe se sok od svežih listova čuvarkuće može koristiti i za upalu uha, gde se pokazao vrlo učinkovitim. U bolno uho nakapajte nekoliko kapljica svežeg soka čuvarkuće, i nakon izvesnog vremena okrenite uvo da tečnost iscuri. Zbog toga što pomaže kod upale uha, čuvarkuća se takođe naziva i uhovnik.