Biljka korijander kao začin – čaj – upotreba za mršavljenje – uzgoj

korijander gde kupiti

Korijander je biljka u srodstvu sa peršunom, kao začin je veoma ukusan dodatak čorbama i drugim jelima, a hranljive materije koje sadrži poseduju širok spektar svojstava korisnih za zdravlje.

Korijander je biljka cvetnica, a kao i peršun, pripada porodici štitara (Apiaceae) – listovi korijandera i peršuna imaju sličan oblik i veličinu.

Poput brojnog voća i povrća, korijander je dobar izvor antioksidanata. Ako koristite korijander da biste začinili hranu, istovremeno ćete smanjiti unos natrijuma.

U ovom tekstu ćete pronaći kratku istoriju korijandera (ćilantra), podatke o sadržaju hranljivih materija i nešto više o mogućim korisnim svojstvima za zdravlje.

U ovom članku čitajte:
– Korijander kao začin upotreba
– Za mršavljenje
– Za čišćenje organizma
– Korijander čaj
– Za kosu
– Lekovitost
– Biljka korijander
– Uzgoj

Korijander kao začin – nutritivne činjenice

 

korijander za mrsavljenje

Upotreba korijandera za pripremanje hrane širom sveta, samo je vrh ledenog brega. Ono što je nepoznato mnogim ljudima jeste činjenica da  je korijander krcat vlaknima, magnezijumom, manganom, proteinima i gvožđem, što ga čini korisnim za zdravlje. Sadrži 11 komponenti eteričnih ulja i 6 vrsta kiselina, uključujući i askorbinsku kiselinu, odnosno vitamin C, a svaka od ovih komponenti ima svoja brojna lekovita svojstva.


Upotreba

Korišćenje korijandera je sjajan način da začinite jelo ili napitak, a da pri tome ne dodajete višak kalorija, masnoće ili natrijuma.

Korijander je nežna biljka (kao i nana i bosiljak), sa krhkim listićima koje je najbolje dodavati u sirovom stanju ili pri samom kraju kuvanja, kako bi zadržali delikatan ukus i teksturu.

Korijander se relativno lako uzgaja i uspeva u malim saksijama na sunčanim prozorima.

Kada pripremate korijander, odvojte listove od stabljika i koristite samo list. Uzmite oštar nož ili makaze za sečenje biljki i nežno seckajte.

Sečenje tupim nožem ili previše seckanja ugnječiće listove, a veći deo ukusa i mirisa će ostati na dasci za sečenje.

Korijander se dobro slaže sa brojnim jelima, posebno meksičkim i tajlandskim, kao ionima sa pasuljem, sirom, jajima i ribom. Korijander je odličan i za kremaste umake za povrće i kao preliv ili garnirung za čorbe i salate.

Korijander kao začin: upotreba

U mnogim zemljama i kulturama korijander ima dugu istoriju upotrebe kao začin, ali i za lečenje različitih tegoba. Začini se koriste vekovima u različitim kulturama za poboljšanje ukusa i arome hrane, ali i prilikom konzerviranja, posebno danas kada se teži ka prirodnim sredstvima za konzerviranje hrane. Ulje korijandera ima antibakterijsko svojstvo, pa sprečava da se otrujemo hranom.

Svi delovi biljke korijander su jestivi, a u kulinarstvu se najviše koriste sveži listovi i zreli plodovi.

Plodovi korijandera se koriste kao zamena za biber ili cimet. Prevashodno se koriste u mesnoj, pekarskoj i industriji alkoholnih pića.

Biljka korijander ima specifičan miris koji podseća na mešavinu žalfije i limuna, pa je negde rado korišćena kao dodatak supama, umacima, prelivima i salatama. Negde pak, miris ove biljke opisuju kao neprijatan jer podseća na stenice.

Zbog svog antimikrobnog i antioksidativnog svojstva, korijander je odličan konzervans za mesne prerađevine umesto veštačkih konzervanasa, kako bi produžio rok upotrebe ovakvih prehrambenih proizvoda.

Korijander obavezno dobro operite pre upotrebe, prosušite i čuvajte u hermetički zatvorenoj posudi u frižideru. Seme korijandera u zrnu ima duži rok upotrebe od mlevenog semena. Sveži listovi se mogu koristiti najviše 2-3 dana.


Korijander za mršavljenje

Osim što će očistiti vaše telo od toksina, korijander vam može poslužiti i za mršavljenje. Naime, korijander reguliše i ubrzava metabolizam, reguliše probavu, što dovodi do toga da se poboljšava varenje hrane i samim tim se mršavi! Upravo zato je korijander neizostavan član mnogih recepata za dijetu, a između ostalog se dodaje hrani kao začin.

Evo kako se koristi korijander za mršavljenje

Korijander stimuliše lučenje digestivnih enzima i sokova, za koje se zna da poboljšavaju sistem organa za varenje. Korijander je i dobar izvor vlakana. Dobar sistem za varenje je ključ za smanjenje telesne težine. Loša probava može da dovede do povećanja telesne težine, pošto ne možemo pravilno da apsorbujemo i asimiliramo hranljive materije; štaviše, digestivni trakt možda neće biti sposoban ni da efikasno eliminiše otpadne materije. Sve ovo može da dovede do usporavanja metabolizma, zbog čega se kalorije teže sagorevaju.

Infuzija dobijena potapanjem lišća korijandera u vodu može da zameni sve vaše visokokalorčne napitke.Za mršavljenje ubacite nekoliko listova korijandera u čašu vode i srkućite ovaj niskokalorični napitak tokom čitavog dana.

Lišće korijandera sadrži jedan važan element, poznat kao kvercetin, koji takođe ubrzava metabolizam. Voda sa korijanderom je i odličan napitak za čišćenje organizma. Detoksikacija pomaže da se eliminišu sve prekomerne količine toksina i pomaže da se osećate rasterećeno, a doprinosi i mršavljenju.

Kao se pravi voda sa korijanderom za mršavljenje

  1. Možete da ubacite malo listova korijandera u flašu sa vodom i ostavite preko noći u frižideru. Pijte sledećeg jutra.
  2. Listove korijandera možete da iskoristite i za pravljenje soka. Naseckajte šolju lišća korijandera i ubacite u blender. Dodajte šolju vode i sve dobro umutite. Ako želite najbolje rezultate, ovaj sok za mršavljenje i čišćenje organizma pijte svakog jutra.

Kako se koristi seme korijandera za mršavljenje

Sve što vam je potrebno je 1 kašika semena korijandera i malo provrele vode. Seme stavite u provrelu vodu i ostavite da  ključa oko 1 minuta. Sklonite sa vatre i ostavite da se ohladi. Vodu sa semenom korijandera ostavite da prenoći, a ujutru procedite vodu. Seme korijandera pomaže organizmu da odbaci višak težine vode, na zdrav i prirodan način.Ovi napici za mršavljenje se mogu koristiti i za čišćenje organizma!

Čaj od peršuna: Za šta je sve dobar i kako se priprema (za mršavljenje, izbacivanje tečnosti, bubrege…)

Korijander za ćišćenje organizma

Otkriveno je da korijander sprečava taloženje toksina u organizmu, što deluje obećavajuće kada je u pitanju upotreba korijandera za borbu protiv trovanja olovom i drugim teškim metalima. Zbog svoje sposobnosti helacije (vezivanja hemikalija), korijander se ispituje i kao prirodni prečišćivač vode.Danas putem prerađene hrane i pića unosimo velike količine veštačkih boja, aroma konzervansa i drugih štetnih materija pa nam je potrebno redovno čišćenje organizma.

Antimikrobno delovanje i sposobnost helacije teških metala, koja ispoljava korijander, doveli su do toga da se u novije vreme sve više koristi u brojnim sokovima i napicima za detoksikaciju.

Za mršavljenje i čišćenje organizma se takođe može upotrebiti i čaj od korijandera.

Čaj od korijandera priprema i upotreba

Čaj od korijandera se koristi uglavnom za iskašljavanje, protiv upale bešike ili za urinarne infekcije. Uz dodatak još nekih sastojaka, može se koristiti i za lečenje želudačnih tegoba ali i mršavljenje.

Čaj od korijandera za mršavljenje i detoksikaciju: 1 kašika korijandera se prelije sa šoljom ključale vode, ostavi da odstoji pola sata, a zatim procedi i pije posle jela.

Čaj od korijandera protiv kašlja: potrebno je da kašičicu osušenog korijandera pomešate sa sitno iseckanim crnim lukom, a to prelijete sa šoljom ključale vode, ostavite da odstoji 10-ak minuta, zatim procedite i pijte dva puta na dan (ujutru i uveče). Ovaj čaj pospešuje iskašljavanje sluzi iz disajnih puteva.

Čaj od korijandera za upalu bešike i urinarne infekcije: izmešati iste količine listova korijandera i peršuna, pa jednu kašiku mešavine preliti sa 5 dl ključale vode, ostaviti da odstoji 15 minuta i zatim procedditi. Piti svakodnevno po 2 l ovog čaja (pre svakog obroka po jednu šolju), kako biste se rešili upale bešike ili urinarnih infekcija.

Čaj protiv otežanog mokrenja

Supenu kašiku lišća korijandera preliti sa 5 dl kipuće vode i nakon 15 minuta procediti. Nezaslađen čaj piti pre svakog obroka i sat vremena pred spavanje. Tokom dana treba popiti 2 l ovog čaja.

Čaj od korijandera i kima

Pomešati jednake količine kima i korijandera pa kafenu kašičicu mešavine preliti sa 2 dl kipuće vode. Sačekati 15 minuta da se ohladi pa piti nakon obroka. Ovaj napitak odlično je sredstvo za jačanje apetita i suzbijanje gasova.

Čaj od korijandera protiv gasova

Pomešati po kašičicu korijandera, kima i nane, pa preliti sa 2,5 dl kipuće vode. Ostaviti da se prohladi 15 minuta i piti nakon svakog obroka.

Čaj protiv lenjih creva

Pomešati jednake količine plodova anisa, mirodije,kima i korijandera, pa kafenu kašiku smeše preliti sa 2 dl kipuće vode.Piti mlak čaj posle jela.


Korijander za kosu

Do padanja kose dolazi zbog oslabljenih folikula dlake, hormonskog disbalansa i stresa, kao i zbog nepravilne ishrane. Seme korijandera je poznato po tome da sprečava opadanje kose i pobuđuje koren za razvoj nove dlake. Ovo seme jača folikule dlake,  inicira dalji rast, pa na taj način drži pod kontrolom probleme sa kosom.Redovno koristite korijander kao začin i jednom nedeljno isperite kosu čajem od korijandera.


Korijander kao lek

Korijander se koristi kao lek za mnoge bolesti i stanja: za jetru, kandidu, holesterol, čireve u ustima, dijabetes i kao afrodizijak i za bolju potenciju.

Korijander kao lek za holesterol

Nivo holesterola ili vaš lipidni profil stalni su razlog za brigu tokom kontrolnih pregleda. Štaviše, ako morate da snizite nivo holesterola i držite ga pod kontrolom, seme korijandera može da vam pomogne u tome. Seme korijandera sadrži jedinjenje koje se zove koriandrin, a koje kontroliše proces varenja lipida, što za rezultat ima snižavanje nivoa holesterola. Prema ajurvedskoj medicini, seme korijandera ima moćno delovanje na način na koji naš organizam vari i apsorbuje masti, pa se zbog toga često preporučuje kao sredstvo za kontrolisanje nivoa holesterola.Najbolje je da se redovno priprema i pije svež čaj od korijandera koji je jako dobar prirodni lek za holesterol.


Korijander smiruje tegobe zbog varenja

Hiljadama godina, širom sveta, seme korijandera se koristi zbog svojih korisnih svojstava, uključujući i smirivanje mučnine, sprečavanje stvaranja gasova i nadimanja, ublažavanje loše probave i gorušice i ublažavanje stomačnih grčeva. Pomaže i da varenje bude delotvorno, tako što stimuliše lučenje digestivnih enzima, koji pospešuju razlaganje hrane. U brojnim svetskim kuhinjama, sveži korijander dopunjuje ljuta i začinjena jela, jer ima efekat hlađenja.

Ljuta kari jela, zeleni čili i začinjena jela sa tajlandskim rezancima, mnogi ljudi bolje podnose ako dodaju samo malo svežeg, naseckanog korijandera. Ovaj efekat hlađenja može da spreči gorušicu nakon začinjene hrane. Ako problem predstavljaju gasovi i nadimanje, probajte da dodate naseckani korijander kao garnirung za jela i salate od mahunarki.


Korijander leči čireve u ustima

Citronelol, komponenta eteričnih ulja korijandera, izvrstan je antiseptik. Pored toga, i druge komponente imaju antimikrobno i lekovito dejstvo, zahvaljujući čemu pomažu da se stanje rana i čireva u ustima ne pogorša. Ove supstance ubrzavaju proces zarastanja i lečenje čireva, a takođe sprečavaju i pojavu zadaha iz usta. Premda se ne koristi često u najpoznatijim preparatima, korijander se obično koristi kao antiseptična komponenta u potpuno prirodnim pastama za pranje zuba. U stvari, pre pronalaska paste za zube, ljudi su žvakali seme korijandera da bi ublažili zadah.


Korijander biljka

Korijander – lekoviti začin koji su koristili još drevni narodi. Drugi nazivi za ovu biljku su: živica, kišnec, korion, kornikovec, paprica, cimavica. Korijander je jednogodišnja zeljasta biljka, belih sitnih cvetova, listova koji podsećaju na peršun i aromatičnih plodova, koja može narasti i do 90 cm u visinu. Plodovi korijandra su okrugli, veličine od 1,5-5 mm, plod je složen i sastoji se od dve semenke. Korijander vodi poreklo iz Azije. U upotrebi su listovi i plodovi. Sveži listovi, koji imaju ukus mešavine limuna i žalfije, obično se koriste za pripremu salata ili kao dodatak umacima i siru. Plodovi korijandera daju aromatični ukus mnogim jelima.

Korijander sadrži eterična ulja, vitamin C, organske kiseline, šećer i proteine. Eterično ulje korijandera se koristi u proizvodnji parfema i u aromaterapiji. Korijander je antiseptik, dezinficijens, antioksidans, detoksikant, diuretik, afrodizijak.

S obzirom na njegovu izuzetnu lekovitost svakodnevno konzumiranje korijandera utiče pozitivno na naše zdravlje. Ulje korijandera ima antibakterijska svojstva, jača želudac i podstiče apetit, a dojilje ga neretko koriste jer podstiče lučenje mleka. Čisti organizam od teških metala, pomaže u lečenju kožnih bolesti, artritisa i reume. Korijander možete koristiti za ublažavanje gripa i prehlade, otklanjanje neprijatnog zadaha i normalizaciju probave. Veruje se da korijander ima i antikancerogena svojstva. Korijander takođe snižava nivo šećera kod dijabetičara i holesterola u krvi.

Poseduje snažn baktericidno dejstvo.pa pomaže i u slučaju infekcija mokraćne bešike. Poznat je i kao efikasan lek protiv zatvora, pa se primenjuje kao pomoćna terapija u slučaju upale hemoroida

 


Korijander uzgoj

Ukoliko želite da uzgajate korijander, bitno je da znate da njemu pogoduju uslovi umereno tople klime. Korijander ne podnosi niske temperatura. Biljka se seje u martu i aprilu, cveta početkom leta, takođe se i kosi u leto. Što se tiče tla na kome se gaji, preporučuje se da to bude krečnjačka, topla zemlja na sunčanoj strani, koja je sitna i rastresita.

Korijander nema posebne zahteve u smislu vode i hranljivih supstanci iz podloge, dakle, kao i većina drugih biljaka. Obavezno se uzgaja u plodoredu.

Plodovi sazrevaju od septembra, a čim poprime svetlo-smeđu boju, trebalo bi ih odseći i ostaviti u mraku da se potpuno završi sazrevanje.