
Un dijeta je način ishrane koji je postao prilično popularan u zadnjih desetak godina. Un je zapravo skraćenica od reči Undiet, što zapravo znači negacija dijete ili ne-dijeta.
Ovim režimom ishrane je skoro zagarantovano da ćete za samo 3 meseca skinuti 20 kg. Ono što Un dijetu čini tako popularnom jeste to što skidanjem kilograma dolazi i do same promene metabolizma pa se teško vraćaju skinuti kilogrami.
Un dijeta za mršavljenje
Ova dijeta je podeljena na četiri faze. Svaka faza je jedan dan. One se naizmenično menjaju i svakodnevno i da biste ostvarili cilj morate ih se striktno pridržavati. Važno je napomenuti i to da se redosled dana ne sme menjati.
Dani su podeljeni na:
- Proteinski dan
- Skrobni dan
- Dan za ugljenohidrate
- Voćni dan
U ovim danima nikako ne trebate jesti jednoličnu hranu. Ako se u određenom danu jedu određene namirnice to ne znači da se samo i isključivo one jedu i da ne smete sa strane pojesti ništa drugo. Zapravo, glavni obroci se zasnivaju na njima a vi sa strane možete kombinovati i druge stvari. Tako na primer za jedan proteinski dan vi ne morate jesti samo proteine. Na njima će se zasnivati vaši obroci ali možete ubaciti i malo ugljenih hidrata, kao što je intergralni hleb, ili neku salatu.
Un dijeta podrazumeva i nekoliko pravila kojih se morate pridržavati svih 90 dana koliko traje režim, a to su:
Svako jutro počinjete voćnim obrokom. Nije važno da li je taj dan namenjen ugljenim hidratima ili proteinima, voće je jednostavno pravilo za prvi obrok. Uvek morate pojesti 2 voćke i gledajte da to bude samo jedna vrsta voća. Ako je ikako moguće neka voće bude organsko tj neprskano.
Za doručak možete pojesti 2 jabuke, 2 pomorandže ili dva kivija.
U slučaju da se odlučite za banane, smete pojesti samo jednu.
Takođe, za doručak možete uzeti nešto od sezonskog voća kao što su jagode ili trešnje.
Dozvoljeno je pojesti šaku sitnog voća ili osam komada većeg voća.
Ako jedete suvo i koštunjavo voće, ne biste trebali pojesti vise od 100 g dnevno.
Voće iz konzervi se ne sme nikako jesti.
Un dijetu uvek počinjete proteinskim danom i nikada ne smete menjati raspored dana. Ako se desi da i samo jednom prekršite pravilo, rezultati neće biti vidljivi. Zbog toga je veoma važno da budete disciplinovani i dijetu sprovedete do kraja.
Unos bilo kakve hrane zabranjen je posle osam sati uveče. Između obroka treba da napravite razmak najmanje 2 sata. Ako ne želite otići spavati gladni potrebno je da pre odlaska u krevet pojedete obrok najmanje 4 sata.
Često se desi da su ručak i večera isti. Međtim, količina hrane za ova dva obroka nije ista. Za večeru ćete uneti duplo manje hrane nego za doručak, a može se desiti da neke namirnice budu i izbačene.
Određeni dnevni unos vode u organizam je jako bitan i on iznosi 2 l vode. Takođe je dozvoljeno konzumirati čaj, kafu i limunadu ali bez dodatka šećera i drugih zaslađivača.
Nje dozvoljeno koristiti alkohol ni gazirana pica ali ni sokove koj sadrže šećer.
U slučaju nedostatka vitamina ili nekog minerala, možete ga uneti kroz multivitaminske tablete.
Jelovnik UN dijete po danima
Čitav ovaj jelovnik se zapravo zasniva na hrani koja se ne prži. Umesto toga, spremate je tako što ćete je kuvati na pari, obariti ili peći.
Jelovnik za proteinski dan
Prvi dan je proteinski dan.
Doručak je voće kao i obično.
Ručak podrazumeva supu bez rezanaca, 250 gr nemasnog mesa ( na primer pileće grudi ), parče integralnog hleba i sveža salata koju možete jesti u neograničenim količinama. U ovom danu dozvoljeno je koristiti i mleko i jaja pa ih kombinovati sa drugim namirnicama. Pa tako umesto mesa koristite 3 kuvana jaja.
Večera u proteinskom danu je ista kao i ručak, s tim da je količina duplo manja i izbacite supu i parče hleba.
Tokom ovog dana pauza između obroka treba da je najmanje 4 sata.
Jelovnik za skrobni dan
Skrobni dan je savršen dan za osobe koje vole da jedu puno povrća bez zaprške. Svo skrobno povrće koje jedete taj dan trebate dobro skuvati i dodati malo kuvanog paradajza ili kečapa radi boljeg ukusa. Ukoliko želite dozvoljeno je dodati i začine ali nemojte preterivati sa soljenjem.
Za ovaj uh skrobni dan možete napraviti salatu od krompira, pirinča, pasulja, spanaća, brokolija, šargerepe. Povrće dobro skuvajte i samo malo posolite. Uz ovo je dozvoljeno da jedete svežu salatu u neograničenim količinama.
Isto tako može skuvati i ovu varijantu obroka a ona podrazumeva pasulj, grašak, sočivo, pirinač, krompir i dodajte od začina so, vegetu, biber sa malo kečapa ili kuvanog paradajza. I sa ovim možete jesti svežu salatu.
Nije dozvoljeno nikakvo prženje hrani. Međutim, dozvoljeno je na par kapi maslinovog ulja ispržiti malo luka pa dodati druge sastojke. Na ovaj način dajte hrani puniji ukus.
Krompir je jedna od namirnica koja je dosta zastupljena u skrobnom danu. Razlog je jednostavan – ukusan je i veoma lak za kombinovanje sa drugim namirnicama. Odličan je dodatak mnogim salatama i jelima ali isto tako se može jesti i sam. Pa tako ga možete jesti kao pire, ili dodati salatama, ili ga skuvati u ljusci pa očistiti i dodati malo luka, sirćeta i maslinovog ulja.
Isto tako, dozvoljeno je da ga zapečete u rerni sa začinima koje volite. Na primer, pola kilograma krompira očistite i iseckajte u kolutiće pa poređajte u tepsiju. Dodajte od začina malo crnog luka, začinske biljke po želji kao što je ruzmarin, bosiljak, beli luk, origano, mirođija. Pospite ih po krompiru pa dodajte vode i stavite neka se peče.
Isto tako možete pripremiti i zapečeni pasulj. Sam proces pripreme je veoma jednostavan. Šolju ili dve pasulja skuvajte. Na malo masliovog ulja prodinstajte šargarepu, luk pa dodajte paradajza, soli i malo paprike. Pomešajte to sa kuvanim pasuljem, sipajte u vatrostalnu posudu i stavite neka se zapeče.
Večera kod skrobog dana je ista kao i ručak ali duplo manja porcija se sme pojesti.
Pauza između obroka u ovom danu je najmanje 3 sata.
Jelovnik za uh dan
Dan ugljenih hidrata je kao stvoren za uživanje za sve one koji obožavaju slatkiše i testenine.
Ručak se uglavnom bazira na raznim vrstama testenina. Možete pripremiti špagete sa sosom od paradajza, vegetarijansku picu sa kečapom, neku od verzija vegetarijanskih lazanja ili knedle sa vegetarijanskim sosom. Preporuka je da se što više koristi paradajz jer podstiče proces mršavljenja.
Sve testenine koje spremate u danu ugljenih hidrata mogu se kombinovati sa malo nekog dinstanog povrća. Na primer, skuvane makarone možete obogatiti sa malo luka i sitno seckanog kupusa koje ste prethodno malo propržili na maslinovom ulju i začinili sa solju i biberom.
Ukoliko niste za testenine, dozvoljeno je da pojedete kroasana ili pecivo, s tim što ne sme biti filovano mesom, sirom, viršlama niti ičim sličnim.
Večera je u ovom danu je potpuno drugačija od svih ostalih dana. Dok ste u svim prethodnim danima jeli za večeru isto što i za ručak, to u ovom danu neće biti tako. Ovaj obrok podleže promenama pa je za večeru dozvoljeno da pojedete slatkiš. To može biti torta, i to dva parčeta, 3 – 4 kolača ili 3 kugle sladoleda. Za šta god da se odlučite od toga, posle pojedite jedan red crne čokolade.
Pauza između obroka u uh danu mora biti najmanje 3 sata.
Neutralne namirnice
Ove namirnice imaju veoma važno mesto u UN dijeti. Možete ih kombinovati sa svim ostalim namirnicama i jesti svaki dan za ručak i večeru. Ne smeju se samo jesti za doručak. Tu spadaju: paprika, paradajiz, luk, krastavci, gljive, zelena salata, kupus, tikvice, mrkva.
Un dijeta voćni dan
Ovaj dan u UN dijeti podrazumeva da jedete voće ceo dan u neograničenim količinama. Možete napraviti voćnu salatu od sledećih namirnica :
- komadići sušene pomorandže
- banana
- 2 kivija
- 2 šljive, bez koštica
- činijica malina
- sok od jedne pomorandže
Sve sastojke stavite u činiju i prelijte sa sokom od pomorandže a zatim lagano izmešajte. Ovakvu salatu možete napraviti i od drugog vrsta voća.
U toku voćnog dana pauza između obroka treba da je najmanje 2 sata jer voće nije sito pa ćete brzo biti gladni. Inače, ovaj dan može biti pravi izazov za sve one koji su navikli da jedu tešku i kaloričnu hranu.
Posle ovog dana, vraćate se na početak i počinjete opet sa proteinskim danom.
UN dijeta vodeni dan
Vodeni dan u ovom režimu ishrane znači da ceo dan nećete ništa jesti. Nego ćete samo piti tečnost. Osim vode, možete piti i čajeve, supu, limunadu ili neku od voda sa aromom voća ( Sasi voda ). Potrebno je da popijete najmanje 2 litre vode.
Vodeni dan je možda i najteži dan u ovoj dijeti. On je na redu tek kad sva četiri prethodno navedena dana prođete 7 puta. To znači da vam je svai 29 – ti dan vodeni. Znači, Un dijeta od 90 dana ima 3 vodena dana.
UN dijeta rezultati i iskustva ljudi
S obzirom da ova dijeta spada u jednu od težih dijeta, da biste je izdržali do kraja morate imati čeličnu volju i čvrst karakter.
Oni koji su uspeli da ovim režimom skinu kilograme kažu da se nisu vratili bar dve godine. Ovo može da bude dobar motiv za sve oni koji imaju veliki višak za skinuti.
Ono što može da demotiviše svakog početnika to je da se bar 7 – 10 dana neće videti nikakva promena. To je zato što se organizam navikava na novi režim ishrane i potrebno mu je malo vremena da krene da gubi vodu a posle i masne naslage.
Mnogi nutricionisti se ne slažu sa tim da se sa voćem treba početi dan. Uvek se predlaže da jedan dan počne kaloričnim obrokom koji će nas držati do ručka. Na voću ćete teško uspeti da funkcionišete 4 sata do sledećeg obroka. Zbog toga se ovaj režim ishrane ne preporučuje duže od 90 dana, jer je veoma iscrpljujuć.
Skoro sve osobe koje su skinule neki određeni višak su se složile da je UN dijeta odličan korak ka zdravijem životu. Nakon gubitka kilograma, vratite se redovnijoj i zdravijoj ishrani uz dodatak redovne fizičke aktivnosti.