Čaj od sladića se najčešće koristi kao lek za želudac, jetru, regulaciju hormona, pluća i mnoge druge zdravstvene probleme i stanja.U ovom članku saznajte kako se pravilno priprema čaj od korena sladića, za šta je sve dobar i koje su sve nuspojave ako se prekorači dozvoljena doza.
Sladić je lekovita biljka koja se hiljadama godina koristi za lečenje različitih oboljenja. Premda sladić ima lekovita svojstva, naučna istraživanja potvrđuju samo neka od njih, a navode da ova biljka nije bezbedna za svakoga.
Zbog svog slatkog ukusa sladić je popularan i kao zaslađivač u bombonama, a proizvođači ga ponekad koriste da zamaskiraju ukus medikamenata. Neke bombone sa sladićem ne sadrže ni jedan deo ove biljke, već se umesto njega kao začin koristi ulje anisa, jer ima ukus i miris sličan sladiću.
Sladić je dostupan u brojnim oblicima, uključujući i biljne čajeve, bombone, kapsule sa suvom biljkom i tečni ekstrakt.
Ubrzava lečenje upala
Sladić ima antiupalno dejstvo, pa može biti od pomoći u lečenju hroničnih i autoimunih oboljenja.
Lekovita svojstva sladića
Sladić sadrži preko 300 različitih jedinjenja, od kojih su neka antivirotici i antimikrobici.
Neka klinička ispitivanja bavila su se potencijalnim korisnim svojstvima sladića i imala obećavajuće nalaze.
Sprečava kardiovaskularne bolesti
U kombinaciji s drugim lekovitim biljkama, može sniziti nivo lošeg holesterola u krvi i ublažiti oštećenje krvnih sudova. Osim toga, podstiče mršavljenje.
Kako se priprema čaj od korena sladića
U lonac stavite 1 kašiku korena sladića na svaku šolju vode. Ako kupujete koren sladića u režnjevima, lakše vam je da ga izmerite, pošto ne može da se meri kašikama. Ako kupujete narezani koren sladića, onda je lakše meriti kašikom.
Ako pripremate čaj da biste lečili bol u grlu ili kašalj, dodajte i štapić cimeta i nekoliko režnjeva đumbira. Nema potrebe da dodajte bilo koji zaslađivač. Koren sladića je veoma sladak.
Dovedite mešavinu do tačke ključanja, pa smanjite temperaturu i ostavite da se krčka 10 minuta. Isključite šporet i ostavite čaj da odstoji 5 minuta.
Zatim čaj od korena sladića preko cediljke uspite u čajnik, ili direktno u šolju, i uživajte.
Čaj od korena sladića protiv kašlja
Sastojci:
- 5 kašičica korena sladića isečenog na režnjeve (1 kašika po šolji vode)
- 1 štapić cimeta
- 1 režanj korena đumbira
- 5 šolja vode
Priprema i upotreba:
- Sve sastojke stavite u manji lonac.
- Dovedite mešavinu do tačke ključanja.
- Smanjite temperaturu i ostavite da se krčka 10 minuta
- Sklonite sa vatre i procedite direktno u šolje za čaj ili čajnik.
- Pijte polako i pustite čaj da vam izleči grlo.
Čaj od sladića za iskašljavanje
Čaj od sladića se upotrebljava za olakšavanje iskašljavanja, jer razreduje gustu sluz i sprečava upale kod katara gornjih disajnih puteva. Čajne mešavine sa sladićem veoma povoljno deluju protiv gastritisa, zatvora i neuredne stolice i zapaljenja jezika, kao i slabog funkcionisanja hormonskih žlezda.
Jednu kašičicu sladića prelijemo šoljiom vrele vode i kuvamo pet do 10 minuta. Pijemo najviše po tri šolje čaja dnevno.Čaj od sladića nije dobar za decu i trudnice!
Melem za želudac
Ako vas muče čir i helikobakterija, sladić vam i te kako može pomoći. Upravo ga zato vrsni travari obavezno uvršćuju u biljne mešavine koje obnavljaju sluzokožu želuca i suzbijaii ovu nimalo bezazlenu bakteriju.
Uznemirenost želuca i čir
Duplo slepa studija je otkrila da je jedan ekstrakt koji sadrži glabridin i glabren, flavonoide prisutne u korenu sladića, delotvoran za ublažavanje želudačnih nelagoda. Ovaj ekstrakt je ublažavao mučninu, bol u želucu i gorušicu.
Infekcija bakterijom helikobater pilori (Helicobacter pylori) može da dovede do peptičkih ulkusa (čir na sluzokoži donjeg dela jednjaka, želuca ili dvanaestopalačnog creva) kod nekih osoba. Istraživanje ukazuje da ekstrakt sladića može da ubija helikobakter pilori bakterije. Kliničko ispitivanje sprovedeno na 120 pacijenata, otkrilo je da dodatak ekstrakta sladića uz standardno lečenje značajno pospešuje iskorenjivanje helikobaktera.
Čajna mešavina za gastritis
- 60 g korena sladića
- 20 g korena belog sleza
- 20 g kamilice
Od dve kašičice sprema se čaj (prelije se ključalom vodom, poklopi i ostavi da stoji 15 minuta). Piti dva puta dnevno, umereno vruć čaj.
Čaj od sladića za hormone
Pomaže ženama u menopauzi jer sprečava valunge, ali i mlađima budući da reguliše hormonr i doprinosi lečenju policističnih jajnika.
Ublažava simptome PMS-s i leči gljivične infekcije
Zahvaljujući svojim antiinflamatornim i spazmilitičkim svojstvima, sladić može da pomogne kod PMS-a. Sladić reguliše hormone i pomaže kod problema sa menopauzom, kao što su valunzi i promene raspoloženja. Koren sladića se bori sa kvasac infekcijom i može da je izleči.
Za hormone možete piti samo čaj od sladića ili napraviti mešavinu koja je takođe veoma efikasna.
Čaj za hormone
- 30 g korena sladića
- 25 g cveta zove
- 20 g korena zečje stope
20 g ploda kleke
Od dve kašičice ove mešavine priprema se čaj (prelije se vodom i ostavi da lagano ključa na povišenoj temperaturi oko 5 minuta). Piti dve šolje čaja dnevno, ujutru i uveče.
Pomaže kod dijabetesa i dobar je za mršavljenje
Ekstrakt sladića je prirodni zaslađivač podjednako sladak kao i šećer. Ukoliko ste dijabetičar, razmislite o tome da njime zamenite šećer u hrani i piću. Studije ukazuju da redovno ispijanje čaja od sladića može značajno da smanji masno tkivo tela, jer sladić kontroliše želudačnu kiselinu i na taj način utiče na mršavljenje.
Čaj od sladića za jetru
Ako želite zdravu jetru pijte čaj od sladića
Sladić je jednostavan i delotvoran prirodni lek za prevenciju bolesti jetre.
Kako sladić pomaže?
Sladić se već dugo koristi u kineskoj i ajurvedskoj medicini za lečenje čestih bolesti jetre, kao što su žutica i nealkoholičarska bolest jetre. Antioksidanti, kojih ima u sladiću, štite jetru od štetnih delovanja slobodnih radikala i toksičnih materija, koji nastaju varenjem hrane. Pored toga, sladić ima i sposobnost da pobudi proizvodnju interferona, vrste ćelija imuniteta, koje za uzvrat štite jetru od bakterija.
Sladić je pokazao i snažno hepatotoksično dejstvo, pored toga što deluje kao antiinflamatorni i detoksikacijski agens. Studija objavljena i Međunarodnom žurnalu molekularnih nauka (International Journal of Molecular Sciences), otkrila je da vodeni ekstrakt sladića pokazuje delotvorne rezultate protiv trovanja izazvanog ugljenik tetrahloridom (bezbojna, otrovna tečnost slatkastog mirisa, koja se nekada koristila za hemijsko čišćenje i gašenje vatre). Štaviše, ovaj ekstrakt štiti i od trovanja diklofenakom (nesteroidni antiinflamatorni lek/NSAIL, medikament koji ublažava upalu i bolove kod artritisa i povreda) i oštećenja jetre. Ova biljka pomaže i kod snižavanja nivoa ALT (alanin transminaza) i AST (aspartat transminaza), enzima koji su povišeni u slučaju infekcije jetre.
Poboljšava zdravlje kose i kože
Koren sladića sadrži elemente poput holina, fitoestrogena, kalijuma, fosfora, amina, eteričnih ulja, proteina, vitamina B i flavonoida. Sve nabrojano pospešuje zdravlje skalpa, kose i kože. Koren sladića delotvorno leči perut, sprečava opadanje kose, obnavlja oštećenu kožu i leči ekcem i kožne osipe.
Leči propadanje zuba i sprečava karijes
Hemijska jedinjenja koja se nalaze u korenu sladića sprečavaju razvoj bakterija u usnoj duplji odgovornih za formiranje plaka i kiseline, koji dovode do propadanja zuba. Žvakanje korena sladića ne samo da će vam pomoći da očuvate zdravlje zuba, već će vam i osvežiti dah i ukloniti neprijatne mirise.
Ublažava bol u mišićima
Sladić je spazmolitik, pa ublažava grčeve mišića.
Jača imuni sistem
Sladić ima dvostruko delovanje – antibakterijsko i antivirusno. Potpomoći će i ojačati vaš imuni sistem, čineći organizam jačim kada dođe do prehlade ili gripa. Sladić se pokazao i kao moćan tretman i preventivno sredstvo protiv bolesti poput hepatitisa C, HIV-a i gripa.
Štiti mozak
Zahvaljujući dragocenim flavonoidima, sladić može biti od pomoći u sprečavanju moždanog udara, demencije, multiple skleroze i oštećenja moždanih ćelija. Takođe, sprečavaju oštećenja DNK.
Može sprečiti širenje karcinoma
Polisaharidi iz slađića izazivaju apoptozu, tj. uništavaju kancerozne ćelije i zaustavljaju širenje karcinoma.
Smanjuje nivo stresa
Vremenom, stres može dovesti do zamora nadbubrežnih žlezda zbog stalne proizvodnje hormona stresa adrenalina i kortizola.Čaj od korena sladića može doneti nadbubrežnoj žlezdi privremeno olakšanje.Čaj od korena sladića u umerenim količinama (1 šolja dnevno tokom dve nedelje) može da stimuliše nadbubrežnu žlezdu, što promoviše zdrav nivo kortizola u telu.
Doziranje
Doza sladića zavisi od oboljenja koje se leči. Međutim, nikada ne biste smeli da konzumirate prekomerne količine sladića, bilo u hrani ili u obliku suplemenata.
Osobe sa visokim krvnim pritiskom ili niskim nivoom kalijuma, trebalo bi u potpunosti da izbegavaju bombone sa sladićem i suplemente glicirhizina.
Suplementi sladića su dostupni i bez glicirihizina, u obliku degliciriziranog sladića (DGL).
Neželjena dejstva
Lekovite biljke pravo su blago, jeftino, efikasno i svima dostupno.Međutim, ni s čim ne treba preterivati. Koliko god da su lekovite, ako se koriste neumereno i u dužem periodu, mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme. Da se i vama to ne bi desilo, dobro se informišite o biljkama koje planirate da koristite, naročito ako mislite to da činite u terapeutske svrhe, što automatski znači kako ih treba uzimati duže vreme. Tad je i opasnost od neželjenih efekata veća nego kad samo s vremena na vreme popijete po šolju čaja. Pritom, morate uzeti u obzir i lekove koje pijete, jer mnoge biljke mogu uticati na njihov metabolizam, tj. ublažiti ili pojačati njihovo dejstvo, pa umesto da ubrzate isceljenje, možete ga usporiti ili još više pogoršati zdravstveno stanje.Jedna od biljaka s kojima morate biti oprezni jeste i sladić, koji se veoma često koristi.
Ako čaj od korena sladića koristite povremeno i umereno, nema bojazni da će vam izazvati neki problem, ali ako preterate…
Može da povisiti krvni pritisak
Ako se konzumira u većim količinama, koren sladića može povisiti nivo kortizola, tj. hormona stresa u krvi.Samim tim, može uticati i na porst krvnog pritiska i nivoa glukoze u krvi. Dakle, naročito oprezni treba da budu dijabetičari i osobe koje pate od hipertenzije.
Usporava metabolizam lekova
Čaj od sladića stopira enzime neophodne za metabolizam lekova, pa samim tim može povećati njihovu koncentraciju u krvi, kao i rizik od nuspojava.
Ima slična neželjena edejstva kao i kortikosteroidi
Kortikosteroide nikako ne treba da uzimate na svoju ruku, jer dugotrajna upotreba može izazvati ozbiljne zdravstvene poremećaje, poput hiperglikemije, otpornosti na insulin, dijabetesa melitusa, osteoporoze, gastritisa, kolitisa, erektilne disfunkcije, amenoreje…Slično kao ovi lekovi deluje glicirizinska kiselina, koja se nalazi u sladiću.
Snižava nivo kalijuma
Naučne studije pokazale su da prevelika upotreba sladića dovodi do snižavanja nivoa kalijuma, pa se kao posledica javljaju aritmije i ostale srčane tegobe, kao i slabost mišića. U kojoj će se meri sve to ispoljiti, to zavisi od opšteg stanja osobe i lekova koje uzima.
Može izazvati probleme u trudnoći
Budući da sladić podiže nivo kortizola, taj hormon dalje utiče na povećanje prostglandina u materici, te može izazvati kontrakcije i prevremeni porođaj.
Mere opreza
Preporučuje se da mlađa deca (težine ispod 22,5kg), trudnice i dojilje ne koriste sladić u bilo kom obliku. Sladić može da poveća rizik od spontanog pobačaja, po nekim tvrdnjama, ali ne postoje istraživanja koja to potvrđuju.
Deca koja su teža od 22,5kg mogu da piju 1/3 šolje čaja od sladića za ublažavanje grlobolje i protiv kašlja, najviše 3 puta dnevno, samo nekoliko dana.
Za odrasle osobe ne postoje specifična uputstva. Samo nemojte preterivati, jer previše glicirhizina može da prouzrokuje ozbiljna neželjena dejstva, kao što su glavobolja, umor i povišen krvni pritisak.
Čaj od sladića u trudnoći
Trudnice ne bi trebalo da konzumiraju velike količine sladića ili da uzimaju njegove suplemente.
Jedna studija je otkrila da glicirhizin u sladiću može da nepovoljno deluje na razvoj mozga fetusa, što u kasnijem životu može da dovede do kognitivnih problema. Jedna starija studija je otkrila da preterano konzumiranje sladića tokom trudnoće može da dovede do prevremenog porođaja.
DGL (deglicirizirani sladić) može da bude bezbednije rešenje za one koji žele da uzimaju sladić u dužem periodu. Trudnice ne bi smele da koriste DGL ili bilo koji drugi suplement bez prethodnog savetovanja sa lekarom.
Biljka sladić
Ova otporna biljka kod nas raste u Vojvodini, uglavnom uz reku Tisu, a može da se gaji i plantažno. Posebno je cenjena u Italiji, Spaniji i Francuskoj.
Sladić je veoma otporna i dugovečna biljka sa snažnim, žilavim i drvenastim korenom. Može da živi i do 20 godina, i tada se iz jedne biljke može dobiti više od pet kilograma korenja.
Skuplja se i suši oljušteno ili neoljušteno korenje kao i vrežasti izdanci. Ekstrakt iz korena, dobijen prelivanjem vrućom vodom, suši se u vakuumu. Crnosmedi komadići osušenog soka su izrazito slatki, a potpuno se rastvaraju u vrućoj vodi. Ponegde se mogu naći i pod nazivom crni šećer.
Iskustva
Da li ste koristili čaj od sladića za neki zdravstveni problem? Kakva su vaša iskustva ? Podelite ih sa ostalim čitaocima putm forme za komentare ispod.