Mocarela sir (upotreba, recepti i kako ga napraviti kod kuće)

mocarela

Mocarela sir (Mozzarella), belo zlato Italije kako ga neki zovu,  potiče iz regije Kampanja kod Napuljskog zaliva. Nekada se pravio od bivoljeg mleka koje se dobijalo od mediteranskih bivola koji pasu na padinama Vezuva.Danas se pravi od kravljeg mleka.Mocarela je sir bogatog ukusa koji je ubrzo postao omiljen među onima koji su ga probali. Od tada uživa u širokom spektru upotrebe, lepo ide sa sveže ubranim bosiljkom i paradajzom. Za topla jela, ispečena mocarela ravnomerno se topi.

Sveža mocarela se prodaje u malim plastičnim posudama ili vrećicama napunjenim vodom ili surutkom.Kuglice mocarele mogu biti različite veličine.Kada se mocarela otvori, treba je pojesti za nekoliko dana – i što pre, to bolje.

mocarela upotreba

Upotreba

Mocarela se odlično i ravnomerno topi zato se upotrebljava za razna pečena jela, može se staviti na picu a dobro ide i sa svim testeninama.Mnogima se najviše dopada najjednostavnija upotreba.Sveža mocarela sa paradajzom i malo bosiljka ili origana.Ovako bogati ukus ovog sira najviše dolazi do izražaja.Naravno postoje i brojni recepti sa mocarelom a možete ih videti u nastavku ovog članka.


Mocarela kalorije i nutritivna vrednost

Koliko kalorija sadrži sveža mocarela?

Mocarela spada u sireve sa malo masnoća. Ako pravite ovaj sir od punomasnog mleka, trideset grama mocarele će sadržati 30 kalorija i šest grama masti, od čega će četiri grama biti zasićene masti. Ako pravite mocarelu sa delimično obranim mlekom, ista količina sadrži 72 kalorije i četiri i po grama masnoća, od čega su tri grama zasićene masnoće.

Nutritivna vrednost na 100 grama

Kalorije 300 kcal (1.300 kJ)


Ugljeni hidrati 2,2 g


Šećer 1 g


Masti 22.4 g


Proteini 22,2 g


Kalcijum 505 mg 51% dnevnih potreba


Fosfor 354 mg  51% dnevnih potreba


Mocarela recepti

Mocarela za picu

mocarela za picu

Mnogi se pitaju da li je mocarela sir dobar za picu, DA ! probajte picu sa mocarelom i oduševićete se.

Pogledajte recept ispod…

Možete da koristite gotovo testo, kečap umesto domaćeg sosa ili napravite nešto posebno po ovom receptu…

Napravite picu za porodicu uz domaću osnovu i paradajz sos. Recept je savršen za uključivanje dece u kuvanje. Začinite sa mocarelom i svežim bosiljkom

Sastojci

  • 300g belog brašna, plus dodatak za posipanje
  • 1 kašičica instant kvasca
  • 1 kašika maslinovog ulja

Za sos od paradajza

  • 1 kašika maslinovog ulja
  • 2 čena belog luka, smrvljena
  • 200ml paradajz sosa iz konzerve

Za nadev

  • 8 kolutova mocarele, prepolovljeno
  • malo svežeg bosiljka

Priprema:

Brašno sipajte u posudu, zatim umešajte kvasac i 1 kašiku soli. Napravite rupu u sredini i ulijte 200ml tople vode (pazite da nije pretopla) dodajte i maslinovo ulje. Mešajte drvenom kašikom dok ne dobijete mekano, prilično vlažno testo.

Prebacite testo na blago brasnastu površinu i gnječite 5 min dok ne postane glatko. Pokrijte peškirom i odložite sat vremena ili približno dok se testo ne naraste i udvostruči se.( Grubo neprognječeno testo možete ostaviti i u posudi, prekrijte peškirom i ostavite preko noći u frižideru i testo će i dalje biti upotrebljivo.)

U međuvremenu napravite sos od paradajza. U manju tavu stavite ulje i kratko propržite beli luk (ne dozvolite da postane smeđ), dodajte sos od paradajza i sve pirjajte dok se sos malo ne zgusne. Ostavite da se ohladi.

Nakon što se testo podiglo, brzo ga umešajte u posudu, a zatim na blago brasnastu površinu i isecite na dve kuglice. Razvaljajte svaku kuglu u veliku podlogu koja je vrlo tanka i dugačka oko 25 cm

Zagrejati pećnicu na  220C i stavite podloge u dva pleha.Umakom prelijte podlogu i razmažite ravnomerno kašikom,poređajte polovinom mocarele, pospite maslinovim uljem i začinite. Stavite plehove za pečenje, u zagrejanu rernu i pecite 8-10 min dok pica ne postane hrskava.


Mocarela sa pečenim paradajzom i rukolom

mocarela recepti

Sastojci:

  • 350g sitnijeg paradajza nasečenog na kolutove
  • 1 kašika maslinovog ulja
  • 1 kašika balzamiko sirćeta
  • malo majčine dušice
  • 4 debele kriške hleba
  • 125g mocarela kuglica, nasečenih
  • nekoliko listova bosiljka
  • malo rukole

Priprema:

Zagrijte rernu na 200C / 180C ventilator / Stavite paradajz, isečen na kolutove, u posudu za pečenje i pospite ga sa 1 kašikom maslinovog ulja, balzamiko sirćetom i majčinom dušicom. Posolite i pecite 30 min.

U međuvremenu, tostirajte hleb do zlatne boje. Podelite na 2 tanjira i na hleb stavite pečeni paradajz. Raštrkajte mocarelu, lišće bosiljka i rukolu. Premažite maslinovim uljem i poslužite.


Špageti sa mocarelom – recept

recepti sa mocarelom

Sastojci:

  • 2 kašike maslinovog ulja
  • 2 režnja luka, seckana
  • 2  limenke od 400 grama naseckanog paradajza
  • dobar prstohvat čilija u prahu
  • 400g špageta, slomljenih na kratke dužine
  • nekoliko listova bosiljka, plus
  • pakovanje mocarele od 250 g, isečena narezana
  • 50g rendanog parmezana (ili vegetarijanska alternativa)

Priprema:

Zagrejati pećnicu na 200C / 180C ventilator. Zagrejati ulje u većoj tavi, dodati beli luk i pržiti 1 min. Dodajte paradajz, čili i začin, stavite da provri i krčkajte 10 minuta.

U međuvremenu skuvajte špagete, a zatim ih ocedite. Špagete pomešajte sa paradajz sosom i bosiljkom.Po vrhu rasporedite mocarelu i pospite parmezanom.Zapecite desetak minuta.


Kako se pravi mocarela sir (RECEPT)

kako napraviti mocarela sir

Nema ničeg lepšeg od seckanja svežeg koluta domaće mocarele. Mada vam može delovati komplikovano, pravljenje sveže, mlečne mocarele u sopstvenoj kuhinji je veoma jednostavno ako imate potrebne sastojke i „alat“.

Kako napraviti svežu mocarelu u svojoj kuhinji?

mocarela sir recept

Postoje dva načina da sami napravite mocarelu – od starta, gde ćete sami praviti vurdu od svežeg mleka, ili tako što ćete kupiti pripremljenu vurdu od nekoga ko već pravi sir ili u nekoj bolje opremljenoj prodavnici.

U svakom slučaju, što je kvalitet mleka bolji, to će i sir bolje ispasti. Proces pravljenja ovog sira je jednostavan, tako da nema mnogo prostora za grešku.

Započnite sa pravom vrstom mleka

Pošto ste rešili da sami napravite mocarelu, kupite domaće mleko od neke pouzdane osobe ili nađite kvalitetno mleko u prodavnici. Ako preferirate organske proizvode, najbolje je da uzmete organsko mleko, mada to neće uticati na proces pravljenja sira. Napomena: izbegavajte mleko koje je pasterizovano na visokoj temperaturi (ono sa oznakom UHT), jer su proteini u njemu već toliko razloženi da masa neće imati dovoljnu gustinu i sir vam neće lepo ispasti.

Pronađite sirilo

Da bi se mleko pretvorilo u sir, potrebno je da se zgruša. U procesu pravljenja sira, to se radi uz pomoć limunske kiseline i sirila, koje možete kupiti u većini prodavnica. Sirilo deluje kao katalizator u procesu pravljenja sira i koristi se za pravljenje gotovo svih vrsta sira. Sirilo može biti i vegeterijansko i nevegeterijansko, pa obratite pažnju i na to ako ste vegeterijanac. Limunsku kiselinu možete naći kao prašak. Biljno sirilo se obično može naći u vidu tečnosti, a nešto ređe kao tableta koja se rastvara u vodi.

Recept za svežu mocarelu

Metod #1: napravite sir ispočetka

Sastojci:

  • Jedna i po supena kašika limunske kiseline
  • Četvrtina kašike tečnog sirila ili četvrtina tablete
  • Jedna šolja + jedna četvrtina šolje nehlorisane vode
  • 3,75 litara punomasnog mleka, pasterizovanog ili nepasterizovanog (NE ultra-pasterizovanog)
  • Jedna kašičica soli (ili više, po ukusu)

Potrebna oprema

  • Šolja za merenje tečnosti
  • Posuda za pravljenje sira (najbolje emajlirana ili od nerđajućeg čelika)
  • Špakla sa veoma dugačkom drškom
  • Termometar za kuvanje
  • Oštar nož
  • Velika kašika sa rupama za ceđenje
  • Gumene rukavice (obavezno, da se ne biste opekli)
  • Mikrotalasna pećnica
  • Gaza za ceđenje (nije obavezno, ali dobro dođe za ceđenje)
  • Staklena posuda za mikrotalasnu
  • Metalna posuda puna ledene vode

Uputstvo:

  1. Razmutite jednu i po kafenu kašičicu limunske kiseline u šolji vode u keramičkoj posudi.
  2. U drugoj posudi izmešajte pripremljeno sirilo sa četvrtinom šolje vode i stavite je sa strane.
  3. Rashlađeno mleko zagrejte sa pripremljenom limunskom kiselinom dok ne dostigne oko 32 stepena Celzijusa.
  4. Sklonite posudu sa mlekom sa vatre, dodajte sirilo i mešajte oko 30 sekundi. Ostavite da stoji i ne dirajte ga!
  5. Nakon pet minuta, sir će izgledati kao čvrsta masa sa mnogo tečnosti u posudi. Ta čvrsta masa je takozvana vurda, a tečnost je surutka i još uvek je ima mnogo u grudvicama sira. Ako ni nakon toga sir ne izgleda nalik na tofu ili kremastu masu, pokrijte posudu i ostavite da stoji još malo.
  6. Oštrim nožem isecite sir na kocke (da izgleda kao šahovska tabla). Uzmite dovoljno dugačak nož da prodre sve do dna posude, ali se potrudite da ne izgrebete dno.
  7. U ovoj fazi je potrebno da sir oslobodi ostatak surutke. Stavite sud na ringlu i lagano zagrevajte do oko 40 stepeni. Kako se sir zagreva, sve više će se zgušnjavati. Taj postupak možete poboljšati mešanjem.
  8. Kada se sve zagreje na 40°C, skinite posudu sa vatre i rupičastom kašikom izvadite sir u staklenu za posudu za mikrotalasnu ili običnu cediljku obloženu gazom. Ako hoćete, možete malo i pritisnuti gazu kako biste iscedili surutku.
  9. Kada prebacite sir u staklenu posudu, stavite je u mikrotalasnu pećnicu na najvišu temperaturu jedan minut. U ovoj fazi obavezno stavite rukavice, jer ćete vaditi staklenu činiju iz mikrotalasne i početi da oblikujete sir u kugle i u tom procesu cedite preostalu surutku. Napomena: ako želite, možete sačuvati surutku i iskoristiti je u proteinskom šejku.
  10. Grubo oblikovan sir vratite u posudu (bez surutke) i sve opet stavite u mikrotalasnu na oko 35-40 sekundi. Potrebno je da temperatura dostigne oko 55 stepeni – ta temperatura je idealna za oblikovanje sira.

Ako nemate mikrotalasnu, nema problema. Možete „kuvati“ sir u slanoj vodi koja struji (ali ne ključa). Ako ćete da pravite mocarelu na takav način, uzmite deblje rukavice. Isečenu vurdu stavite u vodu i ostavite da se zagreje pre nego što počnete da je oblikujete. To ćete uraditi tako što ćete je nežno pomerati u vodi (sa rukama u rukavicama) i na kraju samo izvaditi.

  1. Da biste napravili sveže kolutove mocarele, pospite so po siru. Ako su vam ruke osetljive, slobodno navucite još jedan par rukavica. Uzmite komad vurde, razvucite je, zatim je presavijte i ponovite proces. Dok to radite, sir će početi da se stvrdnjava i biće ga sve teže razvući. Nemojte previše „gnjaviti“ mocarelu! Dok razvlačite i savijate sir, imajte na umu krajnji, okruglasti oblik i pokušajte da ga napravite takvog.

Kada konačno napravite kuglu mocarele, spustite je u pripremljenu ledenu vodu i napravite drugu kuglu. Ako je potrebno, preostali sir ponovo zagrejte na 55 stepeni.

Metod #2: pravljenje mocarele od kupljene vurde

Ako imate gde da kupite vurdu, postupak je isti – samo počnite od devetog koraka! Potrebni us vam samo vurda, so i činija ledene vode.

Mocarela najbolje ide uz klasične salate, testenine, na picu ili u palentu.


Mocarela sir i zdravlje

mocarela zdravlje

Ako često jedete mocarela sir imaćete dobro zdravlje!

Izvor biotina

Mocarela sir je dobar izvor biotina koji se naziva i vitamin B7. Pošto je ovaj nutrijent rastvorljiv u vodi, telo ga ne skladišti. Jedenje ove varijante sira može na taj način zadovoljiti vaše trenutne prehrambene potrebe. Trudnice mogu jesti sir da bi se izborile sa mogućim nedostatkom biotina (1). Ovaj vitamin takođe sprečava da nokti postanu krhki. Studije su pokazale da biotin takođe može sniziti nivo glukoze u krvi kod dijabetičara.

Izvor riboflavina

Dobra je ideja jesti sir mocarela, jer je bogat vitaminom B2 ili riboflavinom koji je deo porodice vitamina B kompleksa, treba ga uzimati svakodnevno, jer pomaže telu da se izbori sa različitim tegobama i stanjima kao što su napadi migrene, anemije. Takođe ima dokazana antioksidativna svojstva.

Izvor niacina

Mlečni proizvod takođe sadrži vitamin B3 ili niacin, koji igra ključnu ulogu u pretvaranju masti u odgovarajuću energiju u ljudskom telu. Pored toga, niacin pomaže u kontroli holesterola, sprečava pojavu bolesti poput dijabetesa i artritisa.

Pun vitamina topljivih u mastima

Sir mocarela takođe sadrži važne vitamine rastvorljive u mastima kao što su D, E i A. Ovi vitamini su potrebni za apsorpciju kalcijuma, zdravlje kostiju i zaštitu ćelijskih membrana.

Pomaže u jačanju kostiju

Ova vrsta sira sadrži veliku količinu kalcijuma – ključnog minerala koji je potreban za optimalno zdravlje kostiju i zuba. Pored toga, igra ključnu ulogu u očuvanju srčanog mišića i smanjuje rizik od raka debelog creva. Takođe može doprineti mršavljenju.

Proteini

Jedna od najboljih prednosti mocarele je to što je bogata proteina. Ako želite dobar izvor proteina, mocarela sir čini dobar izbor. Jedenje ovog sira omogućava vam energičnost i povećava snagu mišića.


Često postavljena pitanja o mocareli

Kako da čuvam svežu mocarelu?

Ako ne planirate da svu mocarelu pojedete odmah, možete je umotati u najlonsku foliju kako biste je sačuvali od raznih mirisa i bakterija. Takođe, možete je držati i u plastičnoj posudi sa surutkom. Svežu mocarelu je najbolje potrošiti u roku od tri dana, a nije preporučljivo da je držite duže od pet dana u frižideru.

Koliko dugo mogu da držim svežu mocarelu van frižidera?

Vlažne sireve, poput mocarele, bi trebalo staviti u frižider nakon najviše dva sata na sobnoj temperaturi.

Može li se sveža mocarela zamrzavati?

Zamrzavanje sveže mocarele nije preporučljivo, jer proces smrzavanja remeti osetljivu teksturu sira i sadržaj vlažnosti u njemu.