
Parenje lica je vrlo korisno i dobro, bilo da to radite u kozmetičkom salonu ili kod kuće. Ali, nema potrebe da trošite novac na skupe tretmane u spa centrima, kada čišćenje lica parom možete da uradite i sami!
Da sauna za lice se vrlo jednostavno pravi!
Opuštajuće parenje lica je toliko dobro za kožu, a ne košta vas gotovo ništa. Parenje poboljšava ciruklaciju, dubinski čisti pore i olakšava vađenje mitesera. Za dodatne efekte, ubacite lekovito bilje u vrelu vodu. Ono će ispustiti aromatična ulja puna hranljivih materija, te će ih koža direktno upiti.Najbolje je parenje lica kamilicom, nanom i zelenim čajem.
U ovom članku saznajte kako napariti lice kod kuće, koliko dugo pariti lice i šta raditi posle parenja lica.Sve pomenute stvari su veoma bitne.Ovi tretmani za dubinsko čišćenje lica kod kuće bi trebalo prvilno da se izvode bez obzira da li je cilj uklanjanje mitisera ili čišćenje pora ili nešto treće.
Ostanite sa nama i saznajte sve trikove i bitne sitnice:
Kako napariti lice ?
Pre nego što počnete čišćenje lica parom preduzmite sledeće korake:
Očistite lice blagim tonikom i umijte se mlakom vodom. Uklonite sve ostatke šminke i prljavštine, znoj ili višak ulja koji je zalepljen na koži.
Jako je važno da koža prilikom parenja bude čista, pošto će se pore raširiti, pa ne bi bilo dobro da nečistoće uđu u njih i naprave više štete nego koristi (izazivanjem infekcije, na primer). Pre nego što nastavite, utapkajte lice mekim peškirom.
Savet:
Ako imate dugu kosu, vežite je.
koliko želite da na brzinu završite sve, ne morate uopšte presipati vodu, slobodno iskoristite lončić u kom se zagrevala.
Oprez:
Nemojte presuti vrelu vodu u plastičnu činiju, jer će se molekuli plastike zbog visoke temperature odvojiti, i koža će ih upiti. Pazite da se ne opečete! Ako ostavljate vodu u posudi u kojoj je proključala, sklonite je sa vatre pre nego što je budete koristili.
Stavite posudu sa vrelom vodom na podmetač.
Ukoliko želite, dodajte esencijalna ulja ili lekovito bilje. Sada je pravo vreme za to, pa upotpunite svoj spa užitak tako što ćete:
Dodati šaku sušenog ili svežeg lekovitog bilja.
Za masnu kožu: menta ili lavanda
Za umirivanje osetljive kože: neven ili kamilica
Za suvu kožu: menta
Za čišćenje pora parom kod svih tipova kože: parče korena sladića
Za opuštanje: šaka organskih latica ruže ili cvetova narandže. Oni lepo mirišu i opuštaju nadražene nerve.
Dodavanje bilo kog esencijalnog ulja može pretvoriti obično parenje lica u pravi spa doživljaj, pa ćete imati 3-u-1 tretman.
Esencijalna ulja ili lekovito bilje dodaju se nakon ključanja vode, jer u suprotnom, ulja mogu ispariti
Ako nemate specijalna ulja ili biljke, provajte sa običmim, biljnim čajem! Ubacite koju kesicu čaja u ključalu vodu. Kamilica, menta i zeleni čaj su odlični za parenje lica.
Naparite lice. Naslonite se iznad činije i približite lice vreloj vodi tako da osetite paru na licu, ali nemojte biti suviše blizu, da ne možete da dišete ili da imate osećaj da vas koža peče. Napravite šator za parenje lica tako što ćete staviti velik peškir preko glave, tako da pada sa obe strane lica i ne dozvoljava pari da pobegne.
Saveti:
Parenje lica traje oko 10 minuta, pa bi trebalo da sednete dok ovo radite, a možete ga pariti i samo pet minuta. U svakom slučaju, ne treba da se parite duže od 10 minuta. Ako imate osetljivu kožu ili akne, obavezno skratite vreme parenja. Ukoliko imate akne ili neke druge kožne probleme, duže parenje može pogoršati stanje.
Umotajte lice u peškir. Nakon parenja, nečistoće postaju mekše i lakše se uklanjaju, pa je ovo idealno vreme da ih uklonite. Upotrebite hladnu krpu, pa ćete usput i zatvoriti pore, ili stavite glinenu masku na lice. Kada je namažete, sačekajte 10-15 minuta. Operite je toplom vodom i utapkajte lice peškirom. Savet: ukoliko nemate masku od gline, možete iskoristiti neki od prirodnih pilinga. Oprez: nemojte koristiti jak piling nakon parenja lica, pogotovo ako imate akne. Pošto će vam lice biti malo natečeno i pore otvorene, jako trljanje može izazvati infekciju.
Šta se radi nakon parenja lica?
Tonirajte lice. Sada, možete iskoristiti tonik za lice i dobro očistiti pore. Nanesite ga nežnim potezima uz pomoć pamučne vate.
Namažite kremu za lice. Para i toplina mogu izazvati sušenje kože, pa bi je trebalo namazati hidrantom kremom nakon tretmana. Važno: ako ćete se šminkati posle parenja lica, sačekajte prvo da koža potpuno upije hidratantnu kremu.
Kamilica za lice (parenje i svi postupci koje možete primeniti za akne, podočnjake, izbeljivanje)
Zašto je čišćenje lica parom dobro za kožu?
Obično se koža neguje na ovaj način: čišćenje, piling, toniranje, hidratacija, nanošenje kreme za sunčanje i jednom nedeljno se stavlja maska za lice. Ali, postoji još mnogo isprobanih načina za poboljšanje zdravlja kože, što se sve ređe radi, zbog toga što imamo sve manje slobodnog vremena. Tu spada i parenje lica. To je jedan od najjednostavnijih i najboljih načina za očuvanje zdravlja kože i njeno dubinsko čišćenje. Bilo da to radite u kozmetičkom salonu ili kod kuće, parenje lica je dobro za kožu i lepotu.
Parite lice čajem od kamilice
Dodavanje kamilice u vodu za parenje lica, opustiće vaše mišiće i umiriti kožu. Kamilica će obaviti i dezinfekciju, što je posebno važno ako imate neke probleme sa kožom. Miris kamilice umiruje um i nerve, pa je ovaj tretman idealan za kraj napornog dana ili pred važan sastanak!
Kako se izvodi parenje lica kamilicom
Sastojci:
- 1,5 litra vode
- 2 kesice čaja od kamilice ili ¼ šolje sušenih cvetova kamilice
Uputstvo:
- Prvo, uklonite sve tragove šminke, vežite kosu i ako želite, stavite kapu za tuširanje.
- Prokuvajte vodu na šporetu.
- Sklonite lonac sa ringle- dodajte kesice ili cvetove kamilice i polako promešajte.
- Prebacite lonac na sto ili neko drugo mesto na kom možete sedeti udobno 5-10 minuta.
- Zatvorite oči i stanite iznad pare.
- Ako želite, prebacite peškir preko glave kako biste ‘zarobili’ paru.
- Duboko dišite i dozvolite mirisu kamilice da vas opusti.
- Parite kožu najduže 10 minuta.
- Umočite prste u hladnu vodu i poprskajte lice, ili poprskajte lice ružinom vodicom ili vodom koja sadrži esencijalno ulje lavande.
- Utapkajte lice, bez trljanja peškirom. Ako želite, namažite hidrantnu kremu.
Recept za parenje lica zelenim čajem
Nakon parenja lica zelenim čajem, koža će postati sjajna, biće ujednačena, glatka, meka i podmlađena! Pred vama je recept za umirujući tretman parenja lica zelenim čajem.
Trebaće vam:
- 4-5 šolja ključale, sveže vode
- velika činija ili posuda, a ako imate možete koristiti aparat za parenje lica, koji sam zagreva vodu i ispušta paru direktno na lice
- 2-3 kašikice sušenog zelenog čaja ili 2-3 kesice ovog čaja
- velik peškir
- tajmer za kuhinju (ili neka druga vrsta tajmera)
- ako želite, stavite kutiju sa maramicama da vam bude pri ruci
Kada ste spremni za parenje lica…
Stavite činiju na stabilan sto ili radnu kuhinjsku površinu, tako da možete da sedite bezbedno i udobno, i da se opustite tokom parenja lica. Sipajte vrelu vodu, pa dodajte zeleni čaj u rinfuzi ili kesicama. Pokrijte činiju i sačekajte par minuta da se napravi čaj.
Dok se čaj još uvek puši (ne sme biti vreo da vam ne bi ispekao nežnu kožu lica), namestite tajmer na 5-10 minuta (ako vam je koža osetljiva ili upaljena, preporučuje se kraće vreme parenja).
Stavite peškir preko glave tako da pravi šator oko činije, da bi para išla samo na vaše lice. Ako vam je para previše vruća, dajte čaju još koji minut da se prohladi.
Dobrobiti parenja lica
Jače znojenje
Topla para tera lice da se znoji, što pročišćava kožu. Prema naučnim podacima, znoj čini 99% vode. Kada se znojimo, izbacujemo višak vode, prljavštine, odumrle ćelije kože i druge nečistoće koje mogu biti zarobljene u porama na površini kože. Ukoliko se ne očiste na ovaj način, mogu izazvati razne probleme.
Važno: pore na koži nemaju mišiće oko sebe, pa se one zapravo ne ‘otvaraju’ i ‘zatvaraju’. Ali parenje lica zaista podstiče znojenje, što pomaže u čišćenju i otpušivanju pora.
Olakšava vađenje mitesera
Naša koža prirodno proizvodi sebum koji vlaži, štiti i podmazuje dlake i kožu. Ali kada sebum ostane zarobljen u folikuli, mogu se javiti akne, bubuljice i miteseri. Nakon parenja lica, miteseri ‘omekšaju’ pa se vade lakše i uz manje bola. A kada se oni izvade, sebum može ponovo da obavlja svoju ulogu.
Poboljšanje cirkulacije
Kada parite lice, izlažete ga višoj temperaturi. Prirodan odgovor organizma na ovo je termoregulacija, u okviru koje se krvni sudovi šire kako bi propustili više krvi u ovaj deo kože, da bi ona mogla da izbaci toplotu. Osim što se tad znojimo, krv koja je prostrujala licem, donosi i više kiseonika u svaku ćeliju pa je zbog toga lice nakon parenja rumeno, puno boje i sjaja.
Deluje protiv starenja
Nove ćelije kože su jedre i čvrste. Vremenom, ove ćelije se ‘penju’ do gornjih slojeva kože i dok stignu do površine, očvrsnu i odumru. Zato gornji sloj ćelija kože čine odumrle ćelije. Dok ste mladi, ćelije se menjaju u proseku na svakih 28 dana. Kako starimo, odumrle ćelije ne opadaju tako brzo, pa koža izgleda starije i upalo. Parenje lica ubrzava ovu razmenu ćelija. Zato koža nakon parenja izgleda tako sveže i mlado. Zato što i jeste takva.
Uklanja višak šminke
Ako svakog dana nosite šminku, morate redovno pariti lice. Šminka ostaje zarobljena u porama, uprkos svakodnevnom čišćenju i bez obzira na vrstu tonika koju koristite. Zato je neophodno da redovno parite lice, kako biste očistili pore i izbacili iz njih tragove šminke.
Koža postaje receptivnija
Kada parite lice, pore se šire i čiste. Očišćene pore sada mogu bolje da upijaju sve proizvode za lepotu koje koristite, od maske do seruma za lice. Dermatolozi kažu da sveže očišćene pore bolje upijaju kreme za kožu koje sadrže aktivne sastojke poput retinola, ili neke druge kreme koje vam je možda prepisao lekar.
Savet:
Nemojte pariti lice duže od 10 minuta i očistite lice posle parenja nežnim tonikom, kako biste uklonili sve što je izašlo na površinu kože.
Da li parenje lica može biti štetno?
Parenje lica nije preporučljivo osobama koje imaju rozaceu, jer toplota može izazvati širenje krvnih sudova i tako doprineti crvenilu.
Osobe koje imaju suvu kožu ili ekceme ne treba da pare lice pošto ono uklanja sva prirodna ulja sa kože.
Izbegavajte parenje lica ako imae osetljivu kožu.