Kolači za dijabetičare – recepti koji vam neće izazvati nagle skokove šećera u krvi
Ako živite sa dijabetesom, kolači i deserti mogu da budu problematični. Svakako možete da jedete zašećerene deserte kao i svi ostali, samo što to možda nećete uvek želeti. Ponekada kolači za dijabetičare, sa niskim sadržajem ugljenih hidrata, koji vam neće poremetiti nivo šećera u krvi, mogu da budu bolji izbor, međutim, srećom, postoje brojni ukusni niskougljenohidratni recepti koje možete da izaberete.
Ovde možete saznati kako se parave kolači za dijabetičare, koji sadrže malo ugljenih hidrata, a koji će zadovoljiti vašu potrebu za slatkim, gnjecavim i čokoladnim uživanjem.
Koje kolače mogu da jedu dijabetičari?
Većina nas verovatno voli da slatkiši budu zaista slatki. Kiseli deserti takođe mogu da budu sjajni, ali teško da mogu da nadmaše slatke deserte na kraju obroka.
Postoje veoma detaljna uputstva o zaslađivačima za osobe sa dijabetesom, kojima je pokrivena većina prirodnih i veštačkih zaslađivača, kojih ima na tržištu. Preporučujemo vam da pročitate ova uputstva, ali ako želite samo obaveštenje u kratkim crtama, jedan od najpopularnijih zaslađivača koji ne utiču na nivo šećera u krvi je stevija.
Šećer i zamene za šećer (med, sirup od agave itd.) svakako će uticati na nivo šećera u krvi, a veštački zaslađivači i šećerni alkoholi mogu da imaju neželjena dejstva (obično probleme sa varenjem).
Za recepte za kolače u ovom članku koriste se ili stevija ili slast dobijaju od drugih sastojaka, kao što su voće i bobice.
Koji su dobri kolači za osobe sa dijabetesom?
Smatramo da osobe koje žive sa dijabetesom mogu da jedu normalnu hranu – povremeno čak i visokougljenohidratne deserte. Ponekad je uživanje u nekom određenom desertu o kome ste sanjali, mnogo važnije od savršenog nivoa šećera u krvi.
Međutim, postoje brojni načini da napravite ukusne kolače koji su (relativno) niskougljenohidratni i ne sadrže šećer. Zbog čega ne biste isprobali neke od tih recepata, pa uživali i u dobrom desertu i u odličnom nivou šećera u krvi?
Kolači na našem spisku sadrže maksimalno 20g ugljenih hidrata po porciji, a neki od njih i mnogo manje.
Slede recepti za zolače za dijabetičare…
Niskougljenohidratni kolačići za dijabetičare sa puterom od kikirikija (bez šećera)
Kolači su uvek ukusna poslastica, a ovi niskougljenohidratni kolačići sa puterom od kikirikija su još bolji, jer ih možete pojesti više od jednog i da se pri tome ne pretrpate šećerom. Oni su u potpunosti bez šećera i sadrže samo 4g ugljenih hidrata (uglavnom vlakana) po kolačiću pa su odlični za dijabetičare.
Sastojci
- 1 šolja glatkog putera od kikirikija bez šećera
- 1 veliko jaje
- 1/3 šolje stevije
- ½ kašičice sode bikarbone
- ½ kašičice ekstrakta vanile
Uputstva
- Sameljite granulirani zaslađivač da dobijete prah, koristeći blender velike brzine ili Nutribullet.
Napomena: Ovo možda neće biti neophodno ako koristite fini praškasti zaslađivač.
- U posudu za mešanje, srednje veličine, dodajte sve sastojke i mešajte dok ne dobijete glatko, sjajno testo.
- Od testa pravite kuglice i stavljajte ih na pripremljen pleh za pečenje. Nastavite tako dok ne potrošite svo testo. Od ove količine možete da dobijete 12 – 14 kolačića, što zavisi od veličine koju više volite.
- Kolačiće pritisnite viljuškom i pecite 12 – 15 minuta dok ne dobiju zlatnu boju i ne budu potpuno pečeni.
- Ostavite kolačiće na plehu da se hlade oko 15 minuta, sklonite ih i stavite na rešetku za hlađenje još 15 minuta.
Savet: Hlađenje traje malo duže jer se za ove kolačiće ne koristi brašno, pa duže vreme hlađenja omogućava kolačićima da očvrsnu i da se ne raspadaju dok ih jedete.
Palačinke za dijabetičare
Za palačinke za dijabetičare potrebno je:
120g (8 kašika) mekog pšeničnog brašna, 1 kašičica fruktoze, 1 jaje, 1 šolja vode, na vrh noža soli, 2 kašike ulja.
Palačinke za dijabetičare priprema:
U dubljoj posudi umutite jaja, dodajte brašno, fruktozu, još mutite, da nema gromuljica i lagano dodajte vodu i malo soli, da dobijete žitko testo. Dodajte i malo ulja, da se palačinke ne bi lepile za tiganj dok ih pečete. Ako ulje dodate u smesu, ne morate da podmazujete tiganj.
Jedna porcija (2 tanje palačinke) = 204 kCal
Nadev sa džemom za dijabetičare: 2 kašičice mepanog džema, 2 kašičice mlevenih oraha.
Jedna porcija (2 tanje palačinke) = 279 kCal
Niskougljenohidratni proteinski čizkejk za dijabetičare
Ovaj slatkiš za dijabetičare je jednostavan i ukusan!
Sastojci
- 240g niskomasnog švapskog sira
- 2 belanca
- 1 puna kašika proteinskog praha sa ukusom vanile
- 1 kašika stevije
- 1 kašičica ekstrakta vanile
- 1 porcija želea od jagode bez šećera
- voda
Uputstva
- zagrejte pećnicu na 1600
- Žele pripremite prema uputstvu na pakovanju i stavite u zamrzivač.
- Mešajte švapski sir i belanac dok ne dobijete glatku masu bez grumuljica.
- Mešavinu prespite u činiju i mutite zajedno sa proteinom u prahu, stevijom i ekstraktom vanile.
- Mešavinu prespite u manji kalup za kolače, koji se ne lepi, pa pecite 25 minuta.
- Isključite pećnicu i ostavite kolač da se ohladi u njoj.
- Kada je žele skoro zgusnut (trebalo bi da možete da gra promešate) prelijte ga preko čizkejka.
- Ostavite kolač da odstoji u frižideru najmanje 10 – 12 sati pre jela.
Prilagođavanje tradicionalnih recepata za kolače tako da budu jestivi i za dijabetičare, niskougljenohidratni i bezglutenski, zapravo je veoma jednostavno. Da biste napravili niskougljenohidratni čizkejk potrebno je samo nekoliko zamena sastojaka i to je to.
Krajnji rezultat je ukusni, kremasti keto desert, koji je savršen čak i za naše prijatelje koji ne praktikuju keto ishranu. Oni sigurno neće prepoznati da je u pitanju niskougljenohidratni čizkejk.
Kako se pravi niskougljenohidratni čizkejk?
Sastojci za koru
- 150g bademovog brašna
- 50g ljuspica kokosa (nezaslađenih)
- 50g otopljenog maslaca
- 6 – 9 kapi tečne stevije
- prstohvat soli
Sastojci za fil
- 950g krem sira
- 250g eritritola u prahu (eritritol je šećerni alkohol, ali u ovom receptu možete da koristite bilo koji zaslađivač u odnosu 1:1)
- 1 kašika sveže ceđenog limunovog soka
- 1 kašičica ekstrakta vanile
Uputstva za koru
- Zagrejte pećnicu na 1800C i obložitealuminijumskom folijom kalup za kolače sa patentom za otvaranje.
- Polako otopite maslac.
- U velikoj posudi za mešanje pomešajte bademovo brašno, ljuspice kokosa i so, pa sve dobro pomešajte.
- Dodajte otopljeni maslac i tečnu steviju, pa i to pomešajte. Testo za koru bi trebalo da bude kompaktno kada se stegne između prstiju.
- Utisnite testo u kalup za kolače i napravite koru ujednačene debljine. Pecite na 1800C oko 12 minuta, dok korica ne dobije zlatnu boju, a ivice svetlosmeđu. Izvadite koru iz pećnice i ostavite je da se potpuno ohladi.
Uputstva za fil
- Opcionalno: Ako granulirani zaslađivač koji koristite nije u prahu, počnite sa time što ćete ga samleti u blenderu velike brzine (oko 20 minuta) da biste dobili prah. Tako će čizkejk imati mnogo glađu strukturu.
- Pomešajte sve sastojke za fil u velikoj činiji i mutite dok se ne sjedine. Ne preterujete sa mućenjem da ne bi došlo do formiranja mehurića u čizkejku.
- Fil uspite u kalup za kolače preko ohlađene kore. Lupkajte kalupom o radnu površinu da biste uklonili šupljine ili mehuriće.
- Pecite oko 50 minuta dok gornja površina ne dobije smeđu boju, a sredina bude malo drhtava. Čizkejk će se dodatno ispeći na sopstvenoj toploti i stvrdnuće se dok se bude hladio.
- Kada se čizkejk ohladi do sobne temperature, pokrijte ga streč folijom i ostavite da se hladi najmanje 4 sata ili, što je još poželjnije, preko noći. Tada će čizkejk potpuno očvrsnuti i moći će lako da se seče i servira.
- Izvadite čizkejk iz kalupa za kolače tako što ćete oko njega obmotati vruć peškir i ostaviti ga oko 1 minuta, kako bi se rubovi malo otopili. Zatim umočite nož u vruću vodu da bi mogao da ostavlja čist rez kroz kremasti niskougljenohidratni čizkejk.
Čokoladni brauni
Vlažni sastojci
- 125ml vode
- 125ml biljnog ulja
- 62,5ml običnog grčkog jogurta
- 1 kašičica ekstrakta vanile
- 1 kašika mlevenog lana
Suvi sastojci
- 65g kokosovog brašna
- 50g kakao praha
- 100g stevije
- ¼ kašičice sode bikarbone
- ¼ kašičice soli
- 50g čokoladnih ljuspica bez šećera
- 120g naseckanih oraha
Uputstvo
- Zagrejte pećnicu na 1800C i obložite četvrtasti pleh papirom za pečenje. Podmažite stranice pleha maslacom i ostavite na stranu.
- U činiji srednje veličine umutite vodu, ulje, jogurt, ekstrakt vanile i mleveni lan. Ostavite da odstoji 15 minuta da bi mleveni lan počeo da reaguje i vezuje sve sastojke.
- Kada mešavina počne da se zgušnjava nakon 15 minuta, dodajte kokosovo brašno, kakao u prahu, steviju, sodu bikarbonu i so, pa mutite dok se sve dobro ne sjedini.
- Zatim dodajte ljuspice čokolade i orahe i nežno ih umešajte u prethodno dobijenu masu.
- Kašikom prebacite mešavinu u pripremljen pleh i ravnomerno je rasporedite. Utisnite još malo čokoladnih ljuspica u gornju površinu braunija.
- Pecite 15 – 18 minuta dok se skoro potpuno ne stvrdne, izvadite iz pećnice i ostavite da se potpuno ohladi. Prebacite u frižider i hladite najmanje 3 sata ili preko noći, kako bi kolač potpuno očvrsnuo. Ostavljanje braunija da se stegne u frižideru čini ga ukusnim i daje mu teksturu fadža (vrsta čokoladne poslastice nalik čokoladnim bombonama).
Računa se da treba obezbediti približno 25 kalorija na kilogram telesne težine kod osoba sa idealnom telesnom težinom i osrednjom telesnom aktivnošću. Što znači da je osobi osrednje visine i težine potrebno oko 2.500 kalorija dnevno. Za dijabetičare je važno je da se unošenje hrane vrši ravnomerno u toku dana, i to najčešće u tri obroka za one koji ne upotrebijavaju insulin, dok oni koji zavise od insulina treba da imaju 4 do 6 obroka dnevno.
Kolači za dijabetičare mogu da se konzumiraju u umerenim količinama više puta u toku dana.Važno je da ne navalite odjednom i pojedete veliku količinu.
Tri osnovne hranljive materije — ugljeni hidrati, belančevine i masti snabdevaju organizam kalorijama. Ugljeni hidrati i belančevine daju po 4 kalorije po gramu, a masti 9 kalorija. Oko 50% dnevnog unošenja kalorija treba da bude u obliku ugljenih hidrata, a od toga 50% do 70% treba da bude kompleks ugljenih hidrata u vldu celog zrna, odnosno proizvoda od celog zrna, iz pasulja, testenina, pirinča, voća i povrća. Ostatak kalorija treba da je pokriven belančevinama i mastima. Obično masti ne treba da daju više od 30% ukupno unetih kalorija, a za pacijente koji imaju i kardiovaskularna oboljenja taj odnos treba da bude još niži.
Svaki obrok za dijabetičare treba da bude mešavina ugljenih hidrata, belančevina i masti.
1) Ugljeni hidrati
Potrebno je dnevno uneti putem hrane oko 3 g ugljenih hidrata na 1 kg telesne težine.
Dnevno u ishrani treba da bude 180—200 g ugljenih hidrata, na primer:
— hleba — 150 g (60% ugljenih hidrata),
— krompira — 200 g (20%),
— voća — 200 g (10%),
— povrća — 150 g (5—10% ),
— mleka — 100 ml (5%).
Veoma je važno da ishrana za dijabetičare bude raznovrsna, što se lako izračunava kada se zna sadržaj ugljenih hidrata u različitim namirnicama. Npr. 100 g krompira ima istu količinu šećera kao 100 g zrelih banana, 150 g svežeg graška, 200 g šargarepe ili luka, kao i 25 g pirinča, testenina, pasulja ili sočiva.
Britansko društvo za dijabetes preporučuje da se 55% kalorija obezbeđuje ugljenim hidratima, naročito skrobnim, sa dosta biljnih vlakana (proizvodi od žitarica, uglavnom), i samo 35% kalorija iz masti. Takođe se ne preporučuje unošenje soli, jer so utiče na šećer u krvi. Interesantno je da se ova preporuka mnogo ne razlikuje od preporuke za ishranu zdravih osoba.
2) Belančevine
U hrani treba dnevno da bude 1,5 g belančevina na 1 kg telesne težine ili 100 g za osobu osrednje visine i težine. Tako 200 g mesa daju 54 g belančevina, 100 g riba — 23 g, 100 g jajeta — 12 g, 100 g tvrdog sira — 26 g, a mekog sira — upola manje.
3) Masti
U ishrani za dijabetičare treba da bude približno 100 g masti tj. 1,5 g na 1 kg telesne težine. Ova se količina dobija, na primer, uzimanjem 25 g maslaca, 25 g biljnog ulja, masti iz mesa (oko 20 g) i masti iz sira (30 g). Ukupno 100 g masti u hrani.
ULOGA BILJNIH VLAKANA U ISHRANI DIJABETIČARA
Pošto visok sadržaj biljnih vlakana u hrani može sniziti potrebu za insulinom kod dijabetičara, to je veoma značajno da takve namirnice budu zastupljena u ishrani. Ovo zbog toga što biljna vlakna snižavaju apsorpciju šećera bez povećanja unošenja kalorija.
Sveže voće i povrće i proizvodi od celog zrna važan su izvor celuloze, pkektina i guma, te treba da budu sastavni deo ishrane. Mekinje obezbeđuju puno celuloze, a voće dosta pektina. Smatra se da je najbolja hrana sa puno biljnih vlakana koja sadrži 20—25 g vlakana — poželjno iz prirodne hrane — za 1000 kalorija dnevno.
Biljnim vlaknima su bogatije namirnice manje prerade, kao proizvodi od celog zrna žitarica, mekinje, ovsene pahuljice, hleb od celog zrna umesto belog hleba; sveže voće sa ljuskom, umesto voćnih sokova i konzervisanog voća; sveže povrće, sušeni pasulj, sočivo; ljušteni ječam, braon pirinač, jezgrasto voće i zrnaste namirnice su takođe odličan izvor vlakana.
Važno je da se prate osnovne smernice za ishranu za dijabetičare pa vam i kolači u umerenim količinama neće smetati.